W siedzibie Ministerstwa odbyło się dziś (25 kwietnia br.) spotkanie Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara z delegacją Europejskiej Komisji na Rzecz Demokracji (Komisji Weneckiej)
25.04.2024
Tematem spotkania była wymiana poglądów na temat opracowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawy nowelizującej dotychczasową ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa przywracającą prawo wyboru sędziów-członków KRS – sędziom. W dniu 12 kwietnia 2024r. Sejm uchwalił tę ustawę, a następnie została ona przekazana do Senatu. Pismem z 15 kwietnia 2024r. Minister Sprawiedliwości zwrócił się do Komisji Weneckiej z prośbą o sporządzenie pilnej opinii o tej ustawie.
Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, który angażuje się w działania promujące i przywracające w Polsce zasady demokracji i rządów prawa.
Minister Adam Bodnar podziękował za szybką i pozytywną odpowiedź Komisji i wyrażoną gotowość do opiniowania podejmowanych przez Rząd RP wysiłków zmierzających do realizacji zobowiązań międzynarodowych Polski w tej dziedzinie. Jak zapewnił, Ministerstwo Sprawiedliwości akceptuje wydane dotychczas przez Europejski Trybunał Praw Człowieka rozstrzygnięcia przeciwko Polsce i deklaruje wolę ich wykonania. Główną zasadą przyświecającą podejmowanym działaniom jest dbałość o prawa i wolności człowieka oraz obywatela, przestrzeganie przepisów prawa, a także poszanowanie praworządności.
W celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień służących wydaniu opinii, członkowie Komisji Weneckiej zadali wiele pytań związanych z konkretnymi rozwiązaniami prawnymi zawartymi w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy o KRS.
Minister poinformował także o trwających pracach legislacyjnych, zmierzających do wykonania wyroków Trybunału w zakresie spraw dotyczących praworządności. Dla zwiększenia efektywności wykonywania wyroków ETPC w sprawach przeciwko Polsce, Ministerstwo Sprawiedliwości, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, podjęło intensywne prace nad projektem ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Jak podkreśliła sekretarz Komisji Weneckiej Simona Granata-Menghini, Komisja Wenecka bacznie przygląda się działaniom Polski i pozostaje głęboko zaangażowana w trwające poczynania.
W spotkaniu uczestniczył także wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek, który przybliżył sytuację niezawisłości i niezależności sędziów w polskim wymiarze sądownictwa.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości