W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Romanowski na międzynarodowej konferencji o cyfrowych technologiach w wymiarze sprawiedliwości

05.10.2021

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski uczestniczy w Budapeszcie w konferencji ministrów sprawiedliwości państw Rady Europy. Temat wydarzenia to „Technologia cyfrowa i sztuczna inteligencja – nowe wyzwania dla wymiaru sprawiedliwości w Europie”.

Budapeszt1

Podczas spotkania dyskutowano m.in. o wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań w sposób zgodny z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

- Zaletą wprowadzenia technologii IT na sale sądowe jest przyspieszenie i uproszczenie postępowań. Niezwykle ważne jest jednak, by nie odbywało się to kosztem podstawowych praw człowieka, w tym konieczności zapewnienia przez państwo sprawiedliwego procesu sądowego – mówił Marcin Romanowski.

Jak podkreślił, w Polsce przykładem zastosowania IT było utworzenie tzw. e-sądu właściwego do rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym. E-sąd w strukturach Sądu Rejonowego w Lublinie działa od 12 lat. Dzięki temu uproszczono i przyspieszono postępowania, obniżono ich koszty oraz odciążono sądy rozpoznające sprawy mniej skomplikowane, niewymagające tradycyjnego postępowania dowodowego.

Wiceminister mówił też o innych rozwiązaniach stosowanych przez polski wymiar sprawiedliwości – jak wideokonferencja, e-protokół, elektroniczne biuro podawcze, a także wprowadzone niedawno rozprawy online w postępowaniu cywilnym oraz e-doręczenia dla profesjonalnych pełnomocników sądowych (postępowania cywilne i karne).

- Mają one ogromne znaczenie zwłaszcza w czasie pandemii, a ponadto - w kontekście rozwiązywania problemu przewlekłości postępowań sądowych – podkreślił Marcin Romanowski.

Tematem wystąpienia wiceministra było również zastosowanie narzędzi sztucznej inteligencji w mediacji sądowej oraz monitoringu więzień.

- Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Dostrzegamy korzyści związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji do mediacji. Wstępne badania wykazały, że służy ona zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników mediacji. Mediator nie podlega wówczas emocjom i uprzedzeniom – jest więc bezstronny, co m.in. przyspiesza mediację – powiedział.

W więziennictwie nowe rozwiązania pomogą identyfikować nietypowe, potencjalnie ryzykowne zachowania rejestrowane przez kamery. Co więcej, system sam się będzie uczuł na podstawie „doświadczeń”. Wydajność stosowanych dziś systemów jest ograniczona i zmusza operatora do skupienia uwagi na każdym obrazie z osobna. Sztuczna inteligencja mogłaby pomóc analizować dane z wielu kamer monitorujących i ułatwić podejmowanie decyzji. Nowatorski projekt powstał dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

 

 

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}