W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Marcin Warchoł na międzynarodowej konferencji poświęconej łamaniu wolności religijnej

02.09.2022

– Wolność religijna jest obecnie szczególnie piętnowana. Dotyczące jej rozwiązania prawne są coraz częściej krytykowane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł podczas rozpoczętej 2 września br. dwudniowej konferencji pt. „Ograniczenia i naruszenia wolności religijnej. Perspektywa krajowa i międzynarodowa”, zorganizowanej przez Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości.

Wiceminister Marcin Warchoł.

Jak zauważył wiceminister, zgodnie z linią orzeczniczą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, prawem człowieka staje się prawo do bezkarnego obrażania wartości i dogmatów, za które miliony ludzi były gotowe przez wieki oddać życie.

- Niestety, wolność religijna doznaje zachwiania na rzecz wolności słowa interpretowanej jako wolność do obrażania – podkreślił Marcin Warchoł.

Dyskryminacja chrześcijan w Polsce

Jako przykład, jak trudno chrześcijanom walczyć – zgodnie z obowiązującym prawem – o poszanowanie ich uczuć religijnych podał znaną pięcioletnią batalię polskiego drukarza, który odmówił przygotowania materiałów środowisku promującemu LGBT, gdyż godziło to w jego uczucia religijne. Sądy nie przyznały mu racji.

W czasie debaty specjaliści dyskutują m.in. o tym, jak chronić wolność religijną – integralną część praw człowieka – w prawodawstwie krajowym i międzynarodowym, a także w praktyce. Jak podkreślił rektor SWWS dr Marcin Strzelec, witając gości, coraz bardziej niepokojące są próby narzucania osobom wierzącym ideologii laickiej pod hasłami wolności. Tymczasem takie postępowanie prowadzi w rzeczywistości do zniewolenia.

Obrona wolności religijnej niezbędna w krajach Zachodu

Prof. Mary Ann Glendon z Uniwersytetu Harvarda, była ambasador USA przy Watykanie wygłosiła specjalny wykład inauguracyjny. Skupiła się na widocznej tendencji redukowania wolności religijnej zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie Zachodniej.

- Coraz więcej naszych obywateli przedstawia się jako osoby niereligijne. Coraz mniej razi też je naruszanie praw i wolności osób wierzących – stwierdziła.

Jak podkreśliła, w USA najsilniejsi dziś oponenci wolności religijnej to największe media oraz wpływowe uniwersytety, a także prawnicy – konstytucjonaliści. Przekonują oni bowiem, że jakakolwiek obrona wolności religijnej jest dziś zbędna. Jest tak rzekomo dlatego, iż ten rodzaj wolności zawarty jest w pojęciach wolności słowa oraz wolności zgromadzeń.

- Nie ma zgody na lansowaną dziś „licencję na dyskryminację religii w imię rzekomo ważniejszych wartości”, z którymi wolność religii nie da się pogodzić – powiedziała prof. Glendon.

W debacie bierze udział wielu naukowców zagranicznych, takich jak prof. Jaime Nogueira Pinto z Uniwersytetu w Lizbonie, prof. Fernando Toller z Buenos Aires czy dr Andrew Bremberg z Victims of Communism Memorial Foundation (Fundacja Pamięci Ofiar Komunizmu).

Konferencja jest również okazją do zaprezentowania działalności Centrum Badań Polityki Europejskiej SWWS oraz promocji raportów i analiz m.in. poświęconych „Ewolucji pojmowania wolności religijnej w świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”, czy „Praktyce realizacji wolności religijnej w wybranych krajach Europy”.

 

 

 

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}