Wiceminister Michał Woś przekazał świąteczne prezenty dzieciom – uchodźcom z Ukrainy
22.04.2022
- Od pierwszych dni wojny resort sprawiedliwości wspiera uchodźców ukraińskich. Mamy pod opieką ok. 500 osób, a największa grupa przebywa tu, w ośrodku szkoleniowym Służby Więziennej w Ustce – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś po spotkaniu z dziećmi, które otrzymały prezenty z okazji nadchodzących świąt Wielkiej Nocy, obchodzonych w kościele wschodnim w tym roku 24 kwietnia.
W Ośrodku „Posejdon” w Ustce przebywa 230 uchodźców, w tym ponad 170 dzieci. To m.in. podopieczni ukraińskich domów dziecka. Jedna z tych placówek mieściła się niedaleko Buczy. Wśród uciekinierów z Ukrainy są nawet kilkumiesięczne maluchy.
Minister przekazał wszystkim upominki.
Pod dobrą opieką
- Te dzieci 10 dni spędziły w bunkrze pod ostrzałem, zanim zostały ewakuowane. Przebywają pod naszą opieką od kilku tygodni i we współpracy ze Służbą Więzienną staramy się, by czuły się tu jak najlepiej. Dzisiejsze radosne spotkanie jest ubogacające także dla nas – podkreślił.
Minister Woś dziękował Służbie Więziennej, która zorganizowała specjalną zbiórkę na rzecz ukraińskich dzieci i zadbała m.in. o nowe wyposażenie placu zabaw, z którego ukraińscy goście chętnie korzystają.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej oraz pracownicy wymiaru sprawiedliwości włączyli się w pomoc uchodźcom, m.in. zbierając pieniądze, żywność czy odzież, przyjmując ich do swych domów, zapewniając transport z granicy i pomoc psychologiczną. Oddają także krew dla Ukraińców i wspierają organizowanie pomocy z zagranicy dla uchodźców w Polsce.
Wiele form pomocy
Jak podkreślił biorący udział w spotkaniu z ukraińskimi gośćmi gen. Andrzej Leńczuk, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej, funkcjonariusze są w kontakcie z ukraińskimi służbami penitencjarnymi i oprócz żywności czy środków medycznych dostarczyli im m.in. agregaty prądotwórcze czy samochody.
Funkcjonariusze SW zebrali już na pomoc dla uchodźców ok. 150 tysięcy zł. Zbiórki trwają, a pracownicy SW przekazywali także 1 proc. podatku fundacjom zajmującym się pomocą uchodźcom. Z granicy przewieziono ok. 3000 osób oraz transportowano tony darów do punktów recepcyjnych na terenie kraju. Funkcjonariusze SW włączyli się w rozładunek i segregację darów oraz remont miejsc, w których przebywają uchodźcy.
Uchodźców zakwaterowano m.in. w ośrodkach wypoczynkowych w Ustce, Karpaczu i Olszanicy, a miejsca dla nich są też przygotowane w ośrodkach w Golinie, Czerwonym Borze i Wiśle.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości