W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Michał Woś uczestniczył w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej bł. ks. Jana Franciszka Machę

03.12.2022

Wiceminister Michał Woś uczestniczył dziś (3 grudnia br.) w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej błogosławionego ks. Jana Franciszka Machę. Wydarzenie miało miejsce w 80. rocznicę zgilotynowania kapłana przez Niemców.

Wiceminister Michał Woś.

- To niezwykle cenna inicjatywa. Cieszę się, że Archidiecezja Katowicka i Służba Więzienna doprowadziły do tego, że w miejscu, w którym błogosławiony ks. Jan Franciszek Macha zakończył swój ziemski żywot, będzie tablica przypominająca o tym męczenniku miłości miłosiernej – podkreślił wiceminister Michał Woś.

Jak podkreślił wiceminister, funkcjonariusze Służby Więziennej wykonujący obowiązki w miejscu stracenia śląskiego kapłana, są kustoszami jego męczeńskiej śmierci. – Jego życiorys tak silnie złączony z historią naszej ojczyzny, uczy nas, by zawsze skupiać się na sprawach wielkich, kochać ojczyznę, ale patrzeć też na tych, którzy potrzebują pomocy. Dlatego ks. Jan Franciszek Macha może być wzorem i patronem także Służby Więziennej, którzy opiekują się różnymi ludźmi – mówił Michał Woś.

Minister w Kancelarii Premiera Michał Wójcik zwrócił uwagę na wartości edukacyjne, płynące z tablicy pamiątkowej umieszczonej na murze aresztu. – To był ktoś niezwykły. Nie tylko zasłużony dla Śląska, ale i dla całej Polski. Służył Bogu przez pomoc ludziom, dla których zorganizował wielką sieć pomocy. W swoim krótkim życiu pokazał, co to znaczy być dobrym człowiekiem – stwierdził minister.

W uroczystości wzięli udział również m.in. członkowie rodziny ks. Jana Machy oraz arcybiskup Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc.

Ksiądz Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Święcenia kapłańskie przyjął wiosną 1939 r. w Katowicach. Posługę duszpasterską pełnił w parafii pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej. Organizował pomoc materialną dla rodzin prześladowanych przez Niemców i prowadził działalność konspiracyjną w organizacji „Konwalia”.

Był śledzony i przesłuchiwany przez gestapo. We wrześniu 1941 r. został aresztowany przez Niemców i skazany na karę śmierci m. in. za zdradę stanu, wspieranie polskich rodzin i organizowanie opieki społecznej. Został zamordowany przez zgilotynowanie 3 grudnia 1942 r. w katowickim Areszcie Śledczym. „Umieram z czystym sumieniem, żyłem krótko ale uważam, że cel swój osiągnąłem…” – pisał w liście pożegnalnym do rodziny. 20 listopada 2021 r. został ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego.

 

Biuro Promocji i Komunikacji

Ministerstwo Sprawiedliwości

Wideo

{"register":{"columns":[]}}