Wiceminister Sebastian Kaleta na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości
12.03.2021
Przepisy dotyczące wykorzystania danych telekomunikacyjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa w UE, zwalczanie nielegalnych treści online i stosowanie przepisów Karty Praw Podstawowych - to niektóre z tematów posiedzenia Rady Ministrów Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE. W wideokonferencji Rady 11 marca br. wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Ministerstwo odniosło się do omawianego podczas posiedzenia Aktu o usługach cyfrowych. Ten zaproponowany przez Komisję Europejską projekt rozporządzenia przewiduje m.in. zobowiązanie platform internetowych do zawiadamiania organów ścigania lub wymiaru sprawiedliwości państw UE o podejrzeniu popełnienia poważnego przestępstwa. To pomoże zwalczać przestępczość i zapobiegać jej negatywnym skutkom.
Natomiast związane z tym usuwanie treści internetowych musi odbywać się z zachowaniem staranności, proporcjonalności i zasady niedyskryminacji, aby zapewnić wolność wypowiedzi i swobodny dostęp do informacji, a także ochronę prywatności i danych użytkowników serwisu.
Polska kładzie szczególny nacisk na ochronę wolności słowa w Internecie. Dlatego, zdaniem Ministerstwa, zgłaszanie organom ścigania przez internetowy serwis podejrzenia popełnienia przestępstwa nie może się odbywać według dowolnych kryteriów, jedynie na podstawie przyjętego przez platformę internetową regulaminu.
Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że konieczne są poprawki do przedstawionego Aktu o usługach cyfrowych, by chronić rynek wewnętrzny oraz prawa obywateli UE. Wiele krajów Unii już wprowadziło przepisy dotyczące działalności platform internetowych. Polska także przygotowała projekt ochrony swobody wypowiedzi w Internecie.
W czasie spotkania rozmawiano też o stanowisku Rady dotyczącym stosowania przepisów Karty Praw Podstawowych w UE. Minister Sebastian Kaleta zwrócił uwagę, iż równość kobiet i mężczyzn została zapisana w traktatach Unii Europejskiej jako podstawowe prawo, a Polska zapewnia tę równość w ramach swego systemu prawnego, zgodnie z międzynarodowymi traktatami praw człowieka i wartościami UE.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości