W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Sebastian Kaleta na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości

16.07.2021

Sekretarz Stanu Sebastian Kaleta stoi na czele delegacji Ministerstwa Sprawiedliwości biorącej udział w posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Unii Europejskiej (JHA). Gospodarzem dwudniowego (15 i 16 lipca br.) posiedzenia jest Słowenia, która sprawuje obecnie prezydencję w Unii Europejskiej.

Wiceminister Sebastian Kaleta na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości

Jednym z tematów rozmów jest rozwój wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom. Rozpatrywane są kroki, które mogłyby zostać podjęte na poziomie Unii Europejskiej w celu rozwiązania praktycznych problemów dotyczących praw dzieci w postępowaniu cywilnym i karnym oraz ochrony i wsparcia dzieci pokrzywdzonych.

W Polsce ta potrzeba już wcześniej została zauważona i wprowadzane jest prawo przyjazne dzieciom. Dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości dzieci pokrzywdzone przestępstwami przesłuchiwane są w przyjaznych pomieszczeniach i korzystają z pomocy psychologa. Resort pomaga finansować zakup sprzętu do przyjaznych pokoi i określa standardy, jakie muszą spełniać te miejsca.

Przygotowana też została nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Prawa o ustroju sądów powszechnych, która bierze pod uwagę potrzeby dzieci i zapewnia im profesjonalne wsparcie prawne. Sądy mają stosować zrozumiałe dla najmłodszych wskazówki, a dla sędziów przewidziano szkolenia z zasad kontaktu z dziećmi i sposobu ich wysłuchania. Ponadto Fundusz Sprawiedliwości świadczy kompleksową pomoc dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem - medyczną, psychologiczną, prawną i materialną. Polska może być więc wzorem dla rozwiązań w innych krajach UE.

Przedstawiciele resortów sprawiedliwości państw Unii zajmują się w Słowenii również zagadnieniami związanymi z postępem technologicznym. Dyskusja dotyczy m.in. praw spadkobierców do dziedziczenia zasobów cyfrowych. Poruszana jest również kwestia wykorzystywania danych biometrycznych w postępowaniach sądowych, tak aby zostało zagwarantowane prawo do prywatności.

Poza udziałem w plenarnych obradach wiceminister Sebastian Kaleta w pierwszym dniu obrad spotkał się z delegacją Węgier.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}