W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Sebastian Kaleta na posiedzeniu Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości

21.07.2023

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta przedstawił na forum Rady Unii Europejskie ds. Wymiaru Sprawiedliwości działania Polski, które systematycznie podnoszą w naszym kraju poziom ochrony osób pokrzywdzonych, świadków najcięższych przestępstw oraz osób doznających przemocy domowej.

Wiceminister Sebastian Kaleta na posiedzeniu Rady UE do spraw Wymiaru Sprawiedliwości

Wiceminister reprezentował Ministerstwo Sprawiedliwości w trakcie posiedzenia Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE (JHA) w hiszpańskim mieście Logroño. Spotkanie odbyło się 20 i 21 lipca w związku z objęciem przez Hiszpanię prezydencji w Unii Europejskiej. Dyskutowano na temat zwiększenia dostępności do wymiaru sprawiedliwości – zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami. Omówiono także mechanizmy, które mają doprowadzić do wzmocnienia ochrony ofiar przestępstw i poprawy opieki nad nimi.

Jako przykład dobrej praktyki Sebastian Kaleta wskazał polską Sieć Ośrodków Pomocy dla Pokrzywdzonych Przestępstwem. Została sfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości i obejmuje swoim zasięgiem całą Polskę. Fundusz Sprawiedliwości zapewnia natychmiastową i bezpłatną pomoc doraźną osobom pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom oraz osobom im najbliższym. Z pomocy Funduszu Sprawiedliwości korzystają nie tylko polscy obywatele, lecz także osoby pokrzywdzone zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

Wiceminister poinformował również o stworzeniu krajowego planu działania w zakresie przeciwdziałania przestępczości seksualnej na szkodę małoletnich, który obecnie jest wdrażany i monitorowany. W dyskusji na temat walki z nowymi formami przestępczości zorganizowanej, które rozwinęły się od czasu wejścia do obiegu kryptowalut, podkreślił, że niezbędne jest wzmocnienie współpracy między organami ścigania i podmiotami sektora publicznego oraz prywatnego. Zwłaszcza tymi, które prowadzą giełdy i kantory kryptowalut. Za szczególnie ważne uznał takie rozszerzenie prawnych ram współpracy, aby możliwe było natychmiastowe informowanie organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z obrotem kryptowalutami.

Sebastian Kaleta poparł pomysł stworzenia unijnego systemu wymiany dobrych praktyk, które służą zwiększeniu dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Podkreślił przy tym, że polski wymiar sprawiedliwości w znacznym stopniu uwzględnia potrzeby osób niepełnosprawnych. Nasz kraj jest jednym z liderów w Unii Europejskiej jeżeli chodzi o ułatwienia w dostępie do wymiaru sprawiedliwości dla osób zagrożonych dyskryminacją oraz dla osób starszych.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}