Wiceminister Sprawiedliwości Dariusz Mazur wziął udział (21 czerwca br.) w 139 sesji plenarnej Komisji Weneckiej
21.06.2024
Wiceminister Dariusz Mazur uczestniczył w wymianie poglądów na temat wspólnego stanowiska Komisji Weneckiej i Dyrekcji Generalnej Praw Człowieka i Rządów Prawa (DGI) Rady Europy w sprawie projektu ustawy zmieniającej ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa w Polsce. Celem dyskusji było zatwierdzenie przez Komisję w jej pełnym składzie wydanej w dniu 8 maja br. pilnej opinii.
Zdaniem Komisji projektowana reforma KRS będzie chronić niezależność sądownictwa i jest zgodna ze standardami europejskimi oraz ma na celu naprawienie sposobu powoływania obecnej Rady – w sposób zgodny z wydanymi w tej sprawie wyrokami ETPC. Kontynuacja obecnej sytuacji jest szkodliwa dla reputacji sądownictwa w Polsce. Udział nieprawidłowo wybranych członków KRS w podejmowaniu przez Radę decyzji może skutkować m.in. niestabilnością systemu prawnego w Polsce oraz dalszym naruszaniem praw człowieka.
Przedterminowe zakończenie kadencji KRS w 2017 r. było wówczas zdecydowanie krytykowane przez Komisję Wenecką i ETPC. Uwzględniając obecnie szczególne okoliczności w Polsce, a w szczególności działania legislacyjne zmierzające do przywrócenia praworządności i porządku konstytucyjnego. Komisja uznała, że skrócenie kadencji tzw. neo- KRS znajduje prawne uzasadnienie i jest zgodne ze standardami europejskimi.
Na dzisiejszej sesji pilna opinia Komisji Weneckiej i Dyrekcji Generalnej Praw Człowieka i Rządów Prawa Rady Europy z dnia 8 maja br. została zatwierdzona.