W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek spotkał się z osobami, które dbają o przestrzeganie praw człowieka przy granicy polsko-białoruskiej

19.02.2024

– Dzisiejsze spotkanie jest ważnym sygnałem, że objęcie władzy przez nowy rząd oznacza zdecydowaną zmianę podejścia do organizacji niosących pomoc humanitarną przy granicy polsko-białoruskiej – oświadczył wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek.

Spotkanie wiceministra Krzysztofa Śmiszka z osobami, które dbają o przestrzeganie praw człowieka przy granicy polsko-białoruskiej

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele i przedstawicielki m.in. Amnesty International, Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, Grupy Granica, Fundacji Polska Gościnność, Fundacji Ocalenie, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Klubu Inteligencji Katolickiej, Stowarzyszenia Interwencji Prawnej oraz mieszkanki Podlasia, zaangażowane w niesienie pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. Obecny był również p.o. Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz oraz inni przedstawiciele prokuratury. Pomysłodawcą i inicjatorem spotkania był Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar.

– To, że zasiadamy dziś do rozmowy przy jednym stole, ma wymiar historyczny i symboliczny. Zarówno wam, jak i nam w tym ministerstwie chodzi o ograniczanie zła i musimy to zrobić teraz. – powiedział wiceminister Śmiszek. – Dziś przede wszystkim chcemy wysłuchać, z jakimi problemami muszą się mierzyć aktywiści i aktywistki organizacji oraz mieszkańcy i mieszkanki Podlasia niosąc pomoc uchodźcom i uchodźczyniom oraz jakie są wasze oczekiwania – dodał.

Zaproszeni przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, podzielili się swoimi trudnymi doświadczeniami w zakresie udzielania pomocy osobom jej potrzebującym z granicy polsko-białoruskiej. Dla wszystkich działających przy granicy osób, biorących udział w dzisiejszym spotkaniu, najważniejszą sprawą pozostaje wyjaśnienie wszelkich nieprawidłowości jakich doświadczyli w nieodległej przeszłości zajmując się niesieniem pomocy humanitarnej dla uchodźców i uchodźczyń przekraczających granicę.

Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek zapewnił, iż Ministerstwo Sprawiedliwości w granicach swoich kompetencji zajmie się wyjaśnieniem wszystkich zgłoszonych problemów. Z kolei uczestniczący w spotkaniu p. o. Prokuratora Krajowego Jacek Bilewicz oświadczył, iż zostaną opracowane wytyczne skierowane do prokuratorów uwrażliwiające na kwestię zapewnienia realizacji podstawowych praw człowieka w zakresie niesienia pomocy humanitarnej.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}