Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik na Europejskim Kongresie Gospodarczym
13.05.2019
Dziś (13 maja 2019 r.) w Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. To największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej, skupiająca osoby opiniotwórcze, zaangażowane w różne formy działalności publicznej. W prestiżowym wydarzeniu wziął udział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik.
Europejski Kongres Gospodarczy corocznie jest miejscem dyskusji o europejskiej gospodarce w jej politycznych uwarunkowaniach. Przez dotychczasowe dziesięć edycji Kongresu przewinęło się wielu znaczących przedstawicieli biznesu, polityki, ale także szeroko pojętego życia społecznego. Tak samo jest w tym roku. W trakcie trzech dni obrad prawie tysiąc prelegentów weźmie udział w 150 debatach panelowych. Obrady toczą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Spodek w Katowicach.
Korzystając z doświadczenia i kompetencji uczestników debat, Kongres stawia trafne diagnozy odnoszące się do sytuacji gospodarczej Polski, Europy i świata. Wskazuje nowe trendy, które kształtują klimat dla gospodarki i perspektywy jej rozwoju. W gronie zaproszonych gości znalazł się wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.
Wymiar sprawiedliwości i biznes
W pierwszym dniu Kongresu Michał Wójcik uczestniczyli w sesji „Wymiar sprawiedliwości i biznes”. Debata poświęcona była m.in. przejrzystości prawa, efektywności sądownictwa w sprawach gospodarczych oraz skutkom zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości dla życia gospodarczego.
- Intencją Ministerstwa Sprawiedliwości jest to, by polskie prawo wspierało funkcjonowanie biznesu, a jednocześnie gwarantowało bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Przygotowaliśmy wiele rozwiązań, które wprowadzają ułatwienia dla przedsiębiorców. To między innymi uproszczenie postępowań w sądach gospodarczych, elektroniczny dostęp do KRS i rejestru dłużników, silniejsza ochrona tajemnic handlowych – podkreślał Michał Wójcik.
Szybki tryb w postępowaniach gospodarczych
Usprawnieniu postępowań w sprawach gospodarczych, w których stronami są przedsiębiorcy, będą służyć szybsze procedury i ustalenie zalecanego terminu rozpoznania sprawy na nie więcej niż sześć miesięcy. Przewiduje to opracowana w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.
Firmy są profesjonalnie przygotowane do prowadzenia spraw prawnych i dysponują pełną dokumentacją związaną ze swoją działalnością, dlatego sprostanie przyśpieszonym procedurom zwykle nie jest dla nich problemem. Jeśli jednak przedsiębiorcy uznają przyspieszony tryb za niekorzystny dla siebie, będą mogli wnieść o skorzystanie ze „zwykłego” postępowania.
Wygodny i szybki e-KRS
Niemal wszystkie sprawy związane z Krajowym Rejestrem Sądowym przedsiębiorca załatwi szybko i wygodnie przez Internet. Przygotowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym kończy z papierową biurokracją dla przedsiębiorców. Od 1 marca 2020 r. wszystkie wnioski do rejestru przedsiębiorców KRS, nie tylko wnioski złożone poprzez S24, będą miały postać elektroniczną. Złożenie wniosku za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie łatwiejsze niż wypełnienie papierowych formularzy i pozwoli uniknąć wielu błędów popełnianych przy wypełnianiu papierowych wniosków. Ograniczy to liczbę wniosków zwracanych przez sąd. Spowoduje to także przyspieszenie rozpoznawania wniosków przez sąd, ponieważ wiele czynności wykonywanych obecnie przez pracowników sądu będzie automatycznie w systemie teleinformatycznym. Akta rejestrowe przedsiębiorców wpisanych do KRS będą przechowywane w postaci elektronicznej, a ich jawna część będzie udostępniana bezpłatnie przez Internet.
Powszechnie dostępny rejestr zadłużonych
Dotychczasowy Rejestr Dłużników Niewypłacalnych zostanie zastąpiony przez w pełni nowoczesny, całkowicie jawny i powszechnie dostępny Krajowy Rejestr Zadłużonych. Będzie zawierał informacje o firmach znajdujących się w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, osobach objętych upadłością konsumencką, dłużnikach z umorzonym postępowaniem egzekucyjnym i dłużnikach alimentacyjnych. Będą w nim również zamieszczane orzeczenia o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.
Jednocześnie nastąpi cyfryzacja postępowania upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego. Wnioski i dokumenty mają być składane przez firmy drogą elektroniczną, co znacznie usprawni te postępowania. W formie elektronicznej będą też prowadzone akta postępowań, dzięki czemu będą one dostępne za pośrednictwem Internetu.
Mocniejsza ochrona tajemnic handlowych
Dzięki nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, tajemnice handlowe, licencyjne, technologiczne czy organizacyjne – stanowiące we współczesnej gospodarce największą wartość – są w Polsce bezpieczniejsze. W myśl nowych przepisów naruszeniem prawa jest samo pozyskanie tajemnicy przedsiębiorstwa (np. poprzez kopiowane dokumentów) bez zgody uprawnionego przedsiębiorcy. Będzie to traktowane jako podlegający sankcjom czyn nieuczciwej konkurencji, nawet jeśli nie dojdzie do ujawnienia i wykorzystania poufnych informacji.
Na odpowiedzialność karną narazi się każdy, kto ujawni lub wykorzysta tajemnice przedsiębiorstwa przedstawione w postępowaniu sądowym lub aktach sprawy – o ile w postępowaniu tym sąd wyłączył jawność rozprawy.
Ustawa zakłada także rygorystyczną ochronę know-how. Przewiduje wypłatę odszkodowania za nielegalne korzystanie z cudzej licencji czy technologii w wysokości opłaty licencyjnej, a sąd będzie mógł również wyznaczyć wynagrodzenie, jakie będzie się należało właścicielowi know-how, jeśli do naruszenia jego praw dojdzie w przyszłości.
***
Europejski Kongres Gospodarczy potrwa od 13 do 15 maja 2019 r. Obrady toczą się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Hali Widowisko-Sportowej Spodek w Katowicach.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Zdjęcia (2)
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.05.2019 17:15 Jerzy Kubrak
- Pierwsza publikacja:
- 13.05.2019 17:15 Jerzy Kubrak