Wiceminister Łukasz Piebiak na sesji OECD w Rydze
09.07.2018
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak wziął udział w stolicy Łotwy w sesji Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która poświęcona była sprawom związanym z dostępem do wymiaru sprawiedliwości.
Sesja miała charakter „okrągłego stołu” przedstawicieli państw członkowskich OECD, instytucji międzynarodowych, ekspertów, a także reprezentantów organizacji obywatelskich. Podczas debaty pod hasłem „Inwestowanie w dostęp do wymiaru sprawiedliwości dla wszystkich!” (“Investing in Access to Justice for all!”) podkreślano wysiłki podejmowane przez członków OECD i kraje partnerskie na rzecz szerokiego i równego dla wszystkich dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
Z racji ekonomicznego profilu OECD, szczególną wagę przykładano do ułatwień dla przedsiębiorców i inwestorów, zwłaszcza dla małych i średnich firm, które nie dysponują kosztownym zapleczem prawnym.
Łukasz Piebiak przedstawił podczas spotkania w Rydze wiele rozwiązań, które przez ponad dwa lata obecnych rządów w Polsce poprawiają społeczną dostępność do wymiaru sprawiedliwości. Wymienił m.in. uruchomienie Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, wdrażanie e-płatności w sądownictwie, wprowadzenie elektronicznych znaków opłaty sądowej, a także włączenie Krajowego Rejestru Sądowego do systemu rejestrów europejskich BRIS, co pozwala przedsiębiorcom na wyszukiwanie informacji o spółkach spośród kilkunastu krajów europejskich.
Wiceminister zaznaczył również, że od 2 stycznia 2018 r. we wszystkich sądach powszechnych w całym kraju obowiązuje Komputerowy System Losowego Przydziału Spraw, który umożliwia równomierne rozłożenie pracy wśród sędziów, przy jednoczesnym zachowaniu bezstronności w przydziale spraw.
Wśród realizowanych planów jest z kolei rozszerzenie nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej.
W Sesji Ministerialnej OECD, do której doszło 7 lipca, wzięli udział Sekretarz Generalny OECD Angel Gurria, przedstawiciele m.in. Łotwy, Litwy, Ukrainy, Włoch, Holandii, a także reprezentanci Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Komisji ds. Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości (CEPEJ) Rady Europy oraz Organizacji na Rzecz Rozwoju Prawa (IDLO).
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
- Ostatnia modyfikacja:
- 24.09.2018 09:16 Kacper Szczepaniak
- Pierwsza publikacja:
- 24.09.2018 09:16 Kacper Szczepaniak