Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart na Forum Ministerialnym UE-Bałkany Zachodnie
29.10.2024
Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart wzięła udział w Forum Ministerialnym ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE-Bałkany Zachodnie, które odbyło się (29.10.2024 r.) w Budvie, Czarnogóra.
Podczas swojego wystąpienia podkreśliła kluczowe priorytety Polski w kontekście przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, koncentrując się na bezpieczeństwie, ochronie praw obywatelskich i roli społeczeństwa obywatelskiego.
Polska podczas swojej prezydencji będzie aktywnie wspierać cyfryzację wymiaru sprawiedliwości w Unii Europejskiej, zgodnie z założeniami „Europejskiej Strategii e-Sprawiedliwości 2024-2028”. Szczególnie ważna jest ochrona osób najbardziej narażonych na przestępczość cyfrową.
– Będziemy dążyć do szybkiego zakończenia negocjacji nad nowelizacją unijnej dyrektywy zwalczającej nadużycia seksualne wobec dzieci, która wprowadzi wyższe standardy ochrony najmłodszych – zapowiedziała Maria Ejchart.
Wiceministra Sprawiedliwości dodała, że Polska będzie wspierać prace nad rewizją dyrektywy o prawach ofiar przestępstw. Ma to zapewnić wysoki poziom ochrony praw ofiar we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej poprzez wprowadzenie jednolitych standardów wsparcia.
Polskie władze i Ministerstwo Sprawiedliwości, jak podkreśliła wiceministra Ejchart, prowadzą konsekwentne działania na rzecz pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione na Ukrainie. W trakcie prezydencji w UE Polska będzie aktywnie wspierać międzynarodowe wysiłki zmierzające do identyfikacji sprawców tych przestępstw oraz gromadzenia dowodów niezbędnych do ich skutecznego ścigania.
Priorytetem polskiego rządu będzie również budowanie odporności systemów sprawiedliwości państw członkowskich oraz roli organizacji społeczeństwa obywatelskiego w ochronie praworządności. Kwestie związane z praworządnością mają szczególne znaczenie również w procesie rozszerzenia Unii Europejskiej i w negocjacjach akcesyjnych z państwami kandydującymi do członkostwa w UE.