W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart spotkała się z przedstawicielami Kampanii Przeciw Homofobii

12.07.2024

Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart i zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Renata Niziołek spotkały się (9.07.2024 r.) z przedstawicielami Kampanii Przeciw Homofobii, kierownikiem rzecznictwa Przemysławem Walasem i koordynatorką ds. rzecznictwa i działań prawnych Annamarią Linczowską.

Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart i zastępca Dyrektora Generalnego SW płk Renata Niziołek spotkały się z przedstawicielami KPH, fot. SW.

Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, poświecono potrzebom osób LGBT+ przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych. Omówiono różne aspekty równouprawnienia osób LGBT+ i szukaniu rozwiązań, które są możliwe do wprowadzenia w jednostkach penitencjarnych.

Przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii zwrócili uwagę na konieczność wprowadzenia kompleksowych rozwiązań w zakresie zabezpieczenia i wsparcia osób transpłciowych przebywających w jednostkach penitencjarnych.

Dyskutowano również o nowelizacji Kodeksu karnego w zakresie przestępstw z nienawiści i mowy nienawiści, o procedurze uzgodnienia płci w Polsce, a także o osobach transpłciowych odbywających karę pozbawienia wolności.

O sytuacji osób LGBT+ przebywających w jednostkach penitencjarnych rozmawiano również podczas odprawy kierownictwa Służby Więziennej, która odbyło się w Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Popowie.

W ciągu ostatnich 8 lat prawa osób LGBT+ przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych nie były w pełni respektowane respektowane, a wręcz ograniczane. Potwierdził to m.in. Europejski Trybunału Praw Człowieka w wyroku z 11.07.2024 r. w sprawie W.W. przeciwko Polsce, odnoszącej się do nagłego przerwania terapii hormonalnej transpłciowej skarżącej przez jednostkę penitencjarną, w której odbywała karę pozbawienia wolności. Trybunału stwierdził, że doszło do naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje obecnie szereg działa mających na celu poprawę sytuacji osób LGBT+ przebywających w jednostkach penitencjarnych.

{"register":{"columns":[]}}