Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart z wizytą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
22.05.2024
– Katolicki Uniwersytet Lubelski realizuje pionierski program w skali Europy, który resocjalizuje więźniów poprzez studiowanie. Jestem pod ogromnym wrażeniem tych działań, wierzę w ich skuteczność i chciałabym, by były realizowane także w innych miejscach – podkreśliła wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart podczas dzisiejszej (22 maja br.) wizyty w Lublinie. Dodała, że rolą państwa jest wspieranie działań, które pomagają w powrocie byłych osadzonych do społeczeństwa.
– Często zapomina się, jaki jest cel kary pozbawienia wolności. To stworzenie szansy na zmianę i powrót do społeczeństwa – podkreśliła Maria Ejchart.
Program resocjalizacji poprzez naukę jest realizowany przez KUL od 11 lat. Zainicjował go rektor lubelskiej uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski wraz z wykładowcami, m.in. z prof. Iwoną Niewiadomską z Instytutu Psychologii KUL. W Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie osadzony może skończyć studia licencjackie i magisterskie na kierunku. Obecnie kształcenie prowadzone jest na kierunku nauki o rodzinie, na studiach I stopnia o specjalności asystent osoby niesamodzielnej, na studiach II stopnia o specjalności animacja środowiska społecznego.
– Inicjatywa, której Państwo się podjęliście jest niezwykle cennym elementem procesu readaptacyjnego. Istotną rolą państwa jest wspieranie wszelkich działań, które mają pomóc w powrocie byłych osadzonych do swoich społeczności lokalnych. Umożliwienie studiowania osadzonym jest właśnie takim działaniem – podkreśliła wiceministra Maria Ejchart zwracając się do rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego i wykładowców uczelni.
– Nasi osadzeni studenci realizują dokładnie taki sam program, jak ich koleżanki i koledzy na uniwersytecie. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do soboty – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zwracając uwagę na jakość studiów prowadzonych dla osadzonych.
Wizyta wiceministry Marii Ejchart w Lublinie była związana z udziałem w konferencji naukowej „Czynniki kształtujące dobrostan człowieka w różnych okolicznościach życiowych – wyniki badań naukowych”. Konferencja odbyła się w Centrum Studiów KUL przy Areszcie Śledczym w Lublinie. – Osadzony powinien móc skorzystać systemowo z możliwości zmiany. I takie inicjatywy jak Państwa, w tym znacząco pomagają. Statystyki, o których Państwo mówią, są imponujące – aż 80 procent Państwa absolwentów po opuszczeniu więzienia nie trafia już na drogę przestępczą. Takiej skuteczności można tylko pozazdrościć – mówiła wiceministra Maria Ejchart.
Zapewniła, że KUL może liczyć na wsparcie. – Byłoby dobrze, gdyby takich miejsc było więcej – oceniła.
Jak wskazała wiceministra Maria Ejchart, na resocjalizację należy patrzeć szeroko, z punktu widzenia prawnego, socjologicznego, psychologicznego, pedagogicznego i psychiatrycznego. – Wspólnym celem zawsze musi być chęć przywracania do społeczeństwa osób, które weszły w konflikt z prawem. To zawsze będzie w interesie nas wszystkich – mówiła. Dodała, że rządy poprzedników cofnęły nas – jako społeczeństwo – w sposobie myślenia o karze pozbawienia wolności – czym ma być ta kara i czemu ma służyć – stwierdziła.
– Dziś mówimy jasno czemu ma służyć. Ma służyć społeczeństwu. Każdy osadzony ma po wyjściu z więzienia nigdy więcej nie wrócić do przestępstwa i nie wrócić do więzienia. Ma mieć poczucie odpowiedzialności, zrozumieć swoje dotychczasowe błędy – argumentowała wiceministra sprawiedliwości.
Kwestia powrotu byłych skazanych do społeczeństwa jest bardzo złożona, m. in. dlatego, że wchodzą tu w grę uprzedzenia społeczne, niekiedy bardzo trudne do wyeliminowania. W efekcie osoby „z przeszłością kryminalną” muszą wciąż udowadniać swoją przydatność, budować zaufanie wobec siebie. Rolą państwa jest tworzenie polityki zapobiegającej wykluczeniu i marginalizacji.
- Bardzo ważne jest, by pod koniec kary lub po jej odbyciu, każdy osadzony miał zapewniony czas przygotowania do życia na wolności. Dlatego tworzymy kompleksy penitencjarne, takie jak w Jastrzębiu Zdroju, gdzie powstanie także dom przejściowy – stwierdziła wiceministra Maria Ejchart.
Zdaniem wiceministry Marii Ejchart ważną rolę w resocjalizacji pełni współpraca między różnymi podmiotami. – Bez skoordynowanych działań, nie możemy liczyć na sukces w zakresie resocjalizacji. Państwo powinno umożliwiać uzyskanie finansowania ze środków publicznych tym podmiotom, które chcą pomóc osadzonym wrócić do życia na wolności – podkreśliła.
Referaty na konferencji wygłosili m.in. rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, dyrektor Aresztu Śledczego w Lublinie, płk Anna Ausz, prof. Iwona Niewiadomska, dr hab. Joanna Chwaszcz.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości