W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz uczestniczyła w Międzynarodowej Konferencji Sieci Synergia w Brukseli

21.01.2025

W Brukseli odbyła się (20-21 stycznia) Międzynarodowa Konferencja Sieci Synergia pod hasłem „Pracując razem na rzecz Europy wolnej od przemocy”. Jej głównym celem była wymiana doświadczeń w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej i przemocy ze względu na płeć.

Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz uczestniczyła w Międzynarodowej Konferencji Sieci Synergia w Brukseli

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele rządów, organizacji międzynarodowych oraz eksperci z Europy, dzieląc się najlepszymi praktykami i rekomendacjami na przyszłość. Polskę reprezentowała wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

– Przemoc to problem uniwersalny, tak samo jak uniwersalne są sposoby walki z przemocą. Aby budować społeczeństwo wolne od przemocy, każdy z nas musi aktywnie jej przeciwdziałać. Wspólna odpowiedzialność jest kluczem do realnej zmiany – podkreślała w swoim wystąpieniu wiceszefowa resortu sprawiedliwości.

Pracownicy państwowi nie mogą być „systemowo” ślepi i głusi na sytuację osób doświadczających przemocy. Dlatego tworzony jest m.in. system monitorowania losów dziecka krzywdzonego, który umożliwi efektywną i szybką pomoc. Trwają prace międzyresortowe nad opracowaniem systemu – jednym z jego elementów będzie również zdigitalizowana Niebieska Karta.

Ministra przypomniała również, że w ostatnich latach w Polsce, szczególnie w kontekście Konwencji Stambulskiej, mogliśmy obserwować niepokojące upolitycznienie tematu przemocy.  – Przemoc nie może być kwestią polityczną ani ideologiczną. Walka z nią wymaga wspólnego zaangażowania – zaznaczyła ministra Rudzińska-Bluszcz.

Sieć SYNERGY, utworzona w 2018 roku, jest nieformalną platformą współpracy dla podmiotów rządowych i pozarządowych zaangażowanych w programy realizowane w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Jej celem jest wspieranie większej równości społecznej i gospodarczej w Europie oraz wzmacnianie relacji między krajami beneficjentami a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Sieć dąży do zwiększenia wpływu Funduszy EOG i Norweskich w obszarze przeciwdziałania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej na terenie Europy.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}