W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz wzięła udział w konferencji inauguracyjnej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”

08.10.2024

8 października 2024 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania „Dzieciństwo bez Przemocy”, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej oraz promowanie idei uważnego rodzicielstwa. Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz podczas konferencji zwróciła uwagę na konieczność usprawnienia systemu ochrony dzieci w Polsce.

panorama

– System ochrony dzieci przed przemocą nie może skutecznie działać bez efektywnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w sprawach rodzinnych – podkreślała Wiceministra Rudzińska-Bluszcz. Zaznaczyła, że do budowy tego systemu przyczyniły się tragedie, takie jak śmierć Kamilka z Częstochowy. – To po jego śmierci, od ponad roku, mamy w systemie prawnym standardy ochrony małoletnich, w tym obowiązek sprawdzania osób pracujących z dziećmi – dodała.

Dotychczas wprowadzono przepisy, które m.in. ustanowiły standardy ochrony dzieci i obowiązek weryfikacji osób pracujących z najmłodszymi. Wprowadzono także procedury Serious Case Review  obowiązkowe są analizy najpoważniejszych przypadków przemocy wobec dzieci, co ma pomóc w zapobieganiu podobnym tragediom w przyszłości. Prowadzi je Zespół ds. Analizy Zdarzeń przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Powołano również Zespół Ochrony Małoletnich, który odpowiada za współpracę międzyresortową i realizację długoterminowych planów ochrony dzieci.

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości zwróciła również uwagę na trudności, z jakimi mają do czynienia sędziowie rodzinni i kuratorzy, takie jak przewlekłość postępowań, brak odpowiednich specjalistów (psychologów, psychiatrów) oraz długie oczekiwanie na opinie biegłych w sprawach rodzinnych. Zapowiedziała także intensywne działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania systemu sądowego w tym zakresie.

Kampania „Dzieciństwo bez Przemocy” organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Wśród głównych założeń kampanii znajdują się:

  • uwrażliwienie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci;
  • wspieranie osób dorosłych w reagowaniu na przemoc wobec dzieci;
  • promowanie idei uważnego i świadomego rodzicielstwa;
  • wspieranie wprowadzenia systemowych rozwiązań, które skutecznie ochronią dzieci przed krzywdzeniem.

Szczegóły Kampanii pod linkiem:

https://fdds.pl/kampania-dziecinstwo-bez-przemocy.html  

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}