Wideokonferencja ministrów sprawiedliwości Unii Europejskiej
06.04.2020
Współpraca w zakresie wymiaru sprawiedliwości w obliczu epidemii COVID-19 - to temat dzisiejszej (6 kwietnia 2020 r.) wideokonferencji ministrów sprawiedliwości państw Unii Europejskiej. Stronę polską reprezentowali Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oraz wiceministrowie Anna Dalkowska i Michał Wójcik.
Rozmowy odbyły się w ramach Rady Ministrów Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE (JHA). Planowane na marzec spotkanie ministrów zostało odwołane, dlatego Chorwacja, która obecnie przewodniczy pracom Unii Europejskiej, zaproponowała wideokonferencję. Uczestnicy wymienili się informacjami dotyczącymi środków zastosowanych w wymiarze sprawiedliwości, w związku z epidemią koronawirusa.
Wszystkie kraje potwierdziły, że wprowadziły nadzwyczajne przepisy mające na celu zminimalizowanie skutków epidemii oraz zapewnienie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w przyszłości.
[Informacja o polskich rozwiązaniach jest dostępna tutaj: Prezydent podpisał „Tarczę antykryzysową” z rozwiązaniami dla wymiaru sprawiedliwości]
Podobnie jak w Polsce, w innych państwach członkowskich sądy działają w ograniczonym zakresie, w większości rozpatrując tylko sprawy pilne i z wyłączeniem jawności. Na Łotwie i Estonii, dzięki wieloletniej informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, sądy działają zdalnie.
W zdecydowanej większości krajów UE zawieszono bieg terminów procesowych, a np. w Portugalii wprowadzono tzw. wakacje sądowe. Austria oraz Niemcy zdecydowały się na wprowadzenie środków pozwalających na zawieszenie terminów cywilnomaterialnych w zakresie m.in. płatności za najem czy spłaty kredytów konsumenckich.
Przedmiotem rozmów były również m.in. kwestie dotyczące transgranicznej współpracy sądowej, zawieszenia postępowania egzekucyjnego i upadłościowego, a także wykonywaniu wyroków w więzieniu lub areszcie.
Przedstawiciele wszystkich państw członkowskich zgodnie podkreślili, że w tej trudnej sytuacji niezwykle ważna jest współpraca oraz wymiana doświadczeń, aby europejski wymiar sprawiedliwości mógł wypełniać powierzone mu zadania.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości