W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości w Łodzi

19.04.2024

Wręczenie nominacji nowej Prezesce Sądu Okręgowego w Łodzi oraz udział w konferencji naukowej organizowanej przez Uniwersytet Łódzki – to główne punkty dzisiejszej (19 kwietnia 2024 r.) wizyty w Łodzi Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara oraz Podsekretarza Stanu w MS Dariusza Mazura.

Wizyta kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości w Łodzi

26 marca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar podpisał akt powołania sędzi Marty Witoszyńskiej na stanowisko Prezeski Sądu Okręgowego w Łodzi. Dziś odbyło się uroczyste wręczenie nominacji.

Podczas ceremonii Minister Sprawiedliwości przypomniał liczne osiągnięcia sędzi Witoszyńskiej. Podkreślił jej wieloletnie doświadczenie i wysokie kompetencje. Sędzia Marta Witoszyńska specjalizuje się w prawie cywilnym. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w 1991 r. W przeszłości kierowała pracami Sądu Rejonowego w Rawie Mazowieckiej, a także pełniła funkcję wiceprezeski SO w Skierniewicach i w Łodzi. 

Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości wzięło również udział w konferencji „Prerogatywy władzy – zapomniane pojęcie języka prawniczego czy figura retoryczna?”, którą zorganizował Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W wydarzeniu uczestniczyły autorytety prawnicze, które reprezentowały różne środowiska akademickie. Oprócz Ministra Sprawiedliwości wśród zaproszonych gości i reprezentantów partnerów konferencji znaleźli się między innymi senator Krzysztof Kwiatkowski oraz Rektor Elekt UŁ prof. Rafał Matera.

W swoim wystąpieniu otwierającym obrady Minister Sprawiedliwości zaznaczył, że fundamentem demokratycznego państwa prawa jest praworządność, a wszystkie władze (sądownicza, wykonawcza i ustawodawcza) muszą działać w jej granicach.

Uczestnicy konferencji następnie wygłosili referaty na temat prerogatyw władzy w demokratycznym państwie prawa. W swoich wystąpieniach prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz prof. Mirosław Wyrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego skupili się na problematyce prerogatyw w czasach przełomu politycznego i uprawnieniach prezydenckich w kontekście polskim. Z kolei reprezentujący Uniwersytet Ludwika Maksymiliana w Monachium profesorowie Richard Giesen i Jens Kersten przybliżyli aspekty prerogatywy wykonawczej w niemieckiej historii konstytucyjnej.

W drugiej części konferencji odbył się panel dyskusyjny, w którym – oprócz wspomnianych powyżej referentów – udział wzięli prof. Ewa Łętowska, prof. Włodzimierz Wróbel, prof. Piotr Tuleja, prof. Jerzy Zajadło oraz prof. Stanisław Biernat. Uczestnicy obrad debatowali na temat związków prerogatyw władzy z praworządnością oraz dyskutowali z publicznością. 

Biuro Komunikacji i Promocji 
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}