Wizyta Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara i Wiceministry Sprawiedliwości Marii Ejchart w Radzie Europy
07.06.2024
– W najbliższych tygodniach pojawi się projekt ustawy dotyczący wdrażania przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – zapowiedział Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar na konferencji (6 czerwca br.) w Strasburgu, zorganizowanej po spotkaniach w Radzie Europy. Nowe regulacje mają określić proces wdrażania wyroków i sprawić, by nie było przypadkowości w procesie naprawy państwa.
– Wchodzimy w nowy etap respektowania tego, co organy europejskie do nas mówią – mówiła na konferencji w Strasburgu Wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart.
Podczas spotkania z Prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Siofrą O’Leary, Minister Adam Bodnar podkreślił wolę Rządu RP wykonania wydanych przez Trybunał rozstrzygnięć, w tym wyroku pilotażowego w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce.
W sprawach toczących się obecnie przed ETPC, Ministerstwo Sprawiedliwości dokonuje przeglądu stanowisk poprzedniego rządu. W zrewidowanych opiniach Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że uznaje standardy i ocenę Trybunału wyrażoną w wyrokach dotyczących naruszenia art. 6 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Ministerstwo Sprawiedliwości pozostaje w stałym kontakcie z Radą Europy, szczególnie z Departamentem Wykonywania Wyroków ETPC oraz Departamentem Implementacji Standardów Praw Człowieka, Sprawiedliwości i Współpracy Prawnej. Podejmowane są działania mające na celu realizację długoterminowych projektów współpracy z udziałem Ministerstwa Sprawiedliwości i Rady Europy. Mają one pomóc w realizacji części wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Minister Adam Bodnar poinformował także o zaawansowanym stanie prac nad projektem ustawy o wykonywaniu orzeczeń ETPC, który opracowywany jest wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Zapewni on jak najpełniejsze wykonanie przez Polskę zobowiązań, wynikających z wyroków Trybunału.
Minister Adam Bodnar podczas spotkania Przewodniczącą Komisji Weneckiej, Claire Bazy Malaurie podziękował Komisji Weneckiej za dotychczasowe zaangażowanie w działania promujące praworządność w Polsce. Zapewnił o podejmowaniu wysiłków zmierzających do realizacji przez Polskę międzynarodowych zobowiązań. Wyraził nadzieję na dalszą owocną współpracę z Komisją Wenecką w zakresie konsultowania innych projektów legislacyjnych służących przywracaniu rządów prawa oraz porządku konstytucyjnego w Polsce.
Komisja Wenecka zaopiniowała uchwaloną przez Sejm 12 kwietnia br. nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przywróciła prawo wyboru sędziów-członków KRS środowisku sędziowskiemu.
Minister Adam Bodnar i wiceministra Maria Ejchart spotkali się także z Przewodniczącym Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT), Alanem Mitchellem oraz z Sekretarz Generalną Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Despiną Chatzivassiliou-Tsovilis.
Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi procedurę wyboru kandydatów na stanowisko członka Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT) z ramienia Polski. Powołano komisję konkursową, w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Służby Więziennej, Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz osoby reprezentujące organizacje pozarządowe lub środowisko akademickie. Procedura prowadzona jest w sposób transparentny. Kandydaci mogą zgłaszać się do 17 czerwca br., natomiast do końca lipca br. planowane jest przedstawienie kandydatur.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości