Wizyta Ministra Sprawiedliwości w Hadze
02.04.2024
Minister Adam Bodnar wziął dziś (2 kwietnia br.) udział w konferencji Restoring Justice for Ukraine w Hadze. W ramach konferencji odbyło się spotkanie ministrów państw uczestniczących w Rejestrze szkód spowodowanych rosyjską agresją na Ukrainę. Minister Adam Bodnar spotkał się również z prezesem Eurojust Ladislavem Hamranem, któremu towarzyszył Krajowy Przedstawiciel Polski w Eurojust Mariusz Skowroński i omówił pogłębienie współpracy na rzecz Ukrainy.
Podczas konferencji minister Adam Bodnar rozmawiał m.in. z komisarzem UE ds. Sprawiedliwości Didierem Reyndersem oraz z Minister Spraw Zagranicznych Holandii Hanke Bruins Slot. W konferencji uczestniczyli również Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba, Minister Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa Holandii Dilan Yeşilgöz-Zegerius.
Podczas rozmów z Prokurator Generalną Anglii i Walii, Victorią Pretnis oraz z Ministrem ds. Ochrony Prawnej Holandii Francem Weerwindem, minister Adam Bodnar omówił szczegóły współpracy z wymiarami sprawiedliwości tych państw. Zaprezentował również zmiany wprowadzane w polskim sądownictwie.
Eurojust odgrywa czołową rolę w zabezpieczaniu, przechowywaniu i analizowaniu dowodów przestępstw popełnionych na terytorium Ukrainy. Dba o dobrą współpracę między organami sądowymi państw członkowskich UE. Wspiera działalność międzynarodowego zespołu śledczego do spraw zbrodni wojennych (JIT) popełnianych przez Rosjan na narodzie Ukraińskim. Do jego utworzenia (pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą) doszło 25 marca 2022 r. na przejściu granicznym w Korczowej. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. W marcu 2023 r. strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.
Polscy prokuratorzy w JIT aktywnie współpracują z prokuratorami z Eurojust i Ukrainy, wykorzystując swoją wiedzę w zakresie specjalistycznych metod kryminalistycznych w śledztwach dotyczących zbrodni wojennych.
Ministerstwo Sprawiedliwości i polskie organy ścigania podjęły także działania mające na celu zapobieżenie bezkarności sprawców tych przestępstw i ich dokumentowanie. W ramach tych działań polska prokuratura wszczęła postępowanie karne dotyczące wojny napastniczej skierowanej przeciwko suwerenności, integralności terytorialnej i niezależności politycznej Ukrainy.
Polska zaangażowana jest także w prace ICPA (Międzynarodowego Centrum Ścigania Zbrodni Agresji Przeciwko Ukrainie). Organizacja ta została powołana w lipcu u.br. przy Międzynarodowym Trybunale Karnym w Hadze. Pod jej egidą współpracują niezależni prokuratorzy z różnych krajów – wymieniają się dowodami, a także ustalają wspólną strategię dochodzeniową i prokuratorską.
Ukraińscy uchodźcy przebywający na terenie naszego kraju mogą złożyć zeznania, przed wspomnianym specjalnym Trybunałem, w ramach śledztwa wobec Federacji Rosyjskiej w sprawie zbrodni popełnionych na Ukrainie.
Rejestr Szkód spowodowanych rosyjską agresją na Ukrainę został utworzony pod auspicjami Rady Europy. Ma służyć jako zapis dowodów i informacji o roszczeniach dotyczących szkód, strat lub obrażeń spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Minister Adam Bodnar stoi na stanowisku, by Rejestrem zostały objęte także roszczenia dotyczące zniszczenia dziedzictwa historycznego i kulturowego Ukrainy.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości