W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Wiceministry Sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz w Norwegii

10.10.2024

Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wraz z polską delegacją, odwiedziła Norweską Administrację Sądową w Trondheim w celu omówienia współpracy oraz przyszłych wspólnych działań Ministerstwa Sprawiedliwości RP i norweskich partnerów. W delegacji, oprócz Wiceministry, uczestniczyli sędzia Agnieszka Matysek z Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich oraz Tomasz Gajewski, zastępca Dyrektora Departamentu Funduszy i Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.

Wizyta Wiceministry Sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz w Norwegii

– Współpraca z Norweską Administracją Sądową ma dla polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości kluczowe znaczenie – powiedziała Wiceministra Sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w trakcie wizyty.

Spotkanie koncentrowało się na projektach finansowanych z funduszy norweskich, które wspierają informatyzację sądów, rozwój mediacji oraz działania biegłych sądowych w Polsce. Strona norweska podzieliła się swoimi doświadczeniami z zakresu sądownictwa przyjaznego dzieciom, w tym procesów rozwiązywania sporów rodzinnych oraz ochrony małoletnich.

Delegacja odwiedziła także Dom Ochrony Dziecka „Barnehus” w Trondheim, który oferuje wsparcie dla dzieci pokrzywdzonych przestępstwami. Zaprezentowano procedury ochrony małoletnich, metody przesłuchiwania dzieci oraz zabezpieczania ich interesów.

Polskie Ministerstwo Sprawiedliwości zwraca szczególną uwagę na ochronę najmłodszych, przygotowując szereg rozwiązań prawnych, takich jak nowelizacja ustawy Kamilka, która poszerza ochronę dzieci. W ramach działań zespołu ds. ochrony małoletnich opracowano wytyczne oraz monitorowany jest Krajowy Plan Przeciwdziałania Przestępstwom na Szkodę Małoletnich.

Ministerstwo uczestniczy także w programie Rady Europy i UE Child Friendly Justice, w ramach którego do końca 2024 r. przygotowany zostanie raport ewaluacyjny krajowych systemów, a w 2025 r. planowane jest zbadanie potrzeb szkoleniowych polskiego wymiaru sprawiedliwości w zakresie działań przyjaznych dzieciom.

{"register":{"columns":[]}}