Wojciech Postulski wygrał konkurs na stanowisko dyrektora KSSiP
14.03.2024
Sędzia Wojciech Postulski otrzymał dziś (14.03.2024 r.) rekomendację na stanowisko dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Jest to decyzja Zespołu, który przez trzy dni oceniał kandydatów. Kandydatura sędziego Wojciecha Postulskiego zostanie przedstawiona ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi.
Wojciech Postulski jest sędzią w Sądzie Rejonowym w Lubartowie przy czym w związku z pracą w Komisji Europejskiej od 2020 roku pozostaje w tym sądzie na urlopie bezpłatnym. W latach 2014-2019 roku był Sekretarzem Generalnym Europejskiej Sieci Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości EJTN w Brukseli. Od 2008 roku przez sześć lat był delegowany do KSSiP, gdzie pracował jako naczelnik, a później jako kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej.
W konkursie mogli wziąć udział sędziowie, prokuratorzy (również w stanie spoczynku) oraz osoby z tytułem naukowym profesora lub doktora habilitowanego nauk prawnych.
Do konkursu stanęli: sędzia Michał Błoński, dr hab. Katarzyna Gajda-Roszczynialska, prof. Piotr Girdwoyń, prof. Grzegorz Kuca, dr Sebastian Ładoś, sędzia Beata Morawiec, sędzia Agnieszka Owczarewicz, sędzia Wojciech Postulski, prof. Rafał Stankiewicz, prof. Leszek Wieczorek.
Wymagania, które powinni byli posiadać kandydaci:
- co najmniej trzyletni staż w kierowaniu instytucją publiczną, uczelnią wyższą lub organizacją pozarządową w okresie piętnastu lat przed ogłoszeniem konkursu;
- doświadczenie w organizowaniu działalności szkoleniowej lub dydaktycznej w zakresie prawa lub doświadczenie związane z organizowaniem szkoleń w sądach lub jednostkach organizacyjnych prokuratury;
- znajomość języka angielskiego.
Zgłoszenia ocenił zespół w składzie: dr hab. Mirosław Wyrzykowski (przewodniczący, prof. UW, sędzia TK w stanie spoczynku), prof. dr hab. Janina Błachut (UJ, członkini Rady Programowej KSSiP), Jarosław Gwizdak (członek zarządu Fundacji Instytut Prawa i Społeczeństwa), prof. dr hab. Zbigniew Kmieciak (UŁ, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku), Teresa Flemming-Kulesza (sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku), Andrzej Pogorzelski (prokurator PK), Małgorzata Szeroczyńska (prokurator PR w Żyrardowie, członkini Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym), Stefan Śnieżko (prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku), Igor Tuleya (sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie), Marta Kożuchowska-Warywoda jako przedstawicielka Departamentu Kadr i Organizacji Sądów Powszechnych i Wojskowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
Opinie na temat poszczególnych osób oraz ich ranking Zespół przedstawi Ministrowi Sprawiedliwości Prokuratorowi Generalnemu Adamowi Bodnarowi.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest niezwykle ważnym podmiotem, który odgrywa kluczową rolę w kształceniu sędziów i prokuratorów. Jego sprawne funkcjonowanie i wysoki poziom nauczania są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury działa od 2009 roku. Jest to jedyna instytucja centralna, która odpowiada za szkolenie wstępne oraz ustawiczne kadr sądów powszechnych i prokuratury w Polsce. Szkoła prowadzi aplikacje zawodów prawniczych, szkoli sędziów i prokuratorów, prowadzi analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dot. kompetencji i kwalifikacji. KSSiP współpracuje także ze szkołami wyższymi, instytucjami naukowo-badawczymi zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości