W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Współpraca Ministerstwa Sprawiedliwości z samorządem sędziowskim w zakresie obsady kluczowych stanowisk w sądach

22.01.2024

W ostatnich tygodniach Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło szereg działań dotyczących obsady funkcji prezesów sądów. W wyniku cofnięcia nominacji na stanowisko Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, zgromadzenie ogólne sędziów apelacji wskazało nowych kandydatów, spośród których został wybrany nowy prezes sądu, sędzia SA Maciej Żelazowski. Podobne procedury są obecnie w toku w kilku innych sądach w Polsce (m.in. w Lublinie i Radomiu). W zeszłym tygodniu skutecznie został odwołany Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Mariusz Bartoszek, a także wiceprezesi tego sądu (Sylwia Dembska i Przemysław Radzik). W ostatni czwartek Minister Sprawiedliwości wszczął procedurę odwołania sędziego Piotra Schaba ze stanowiska Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości 2024

Od 2017 r. samorząd sędziowski jest pomijany w procesie powoływania prezesów sądów, a wyłączna kompetencja w tym zakresie została przyznana poprzedniemu Ministrowi Sprawiedliwości. W wielu przypadkach doprowadziło to do sytuacji, w której prezesami sądów zostawały osoby bez wystarczającego doświadczenia sędziowskiego, względnie o niskim poziomie kompetencji menedżerskich, czy nie znające rzeczywistych potrzeb sędziów sądów, którymi przyszło im kierować. W ocenie obecnego Ministra Sprawiedliwości sprawnie działający samorząd sędziowski winien stać się w przyszłości jednym z najważniejszych gwarantów niezależności sądownictwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymuje sygnały od środowisk sędziowskich z całej Polski dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu sądów, do czego przyczynia się nieprawidłowy sposób zarządzania nimi. Wskazują one na brak zaufania między sędziami orzekającymi w danym sądzie, a osobami pełniącymi funkcje prezesów czy wiceprezesów. Sygnały te dotyczą m.in. sądów w Warszawie, Krakowie czy w Gorzowie Wielkopolskim.

Ministerstwo Sprawiedliwości deklaruje, że wszelkie sygnały dotyczące nieprawidłowości funkcjonowania sądów będzie traktować z najwyższą powagą i podda je dokładnej analizie w celu wypracowania właściwych rozwiązań. W sytuacji, w której zostanie wybrana ścieżka odwołania prezesa sądu (względnie w przypadku zakończenia kadencji prezesa wskutek upływu czasu lub z innych przyczyn), Minister Sprawiedliwości oczekiwał będzie przedstawienia kandydatur przez środowisko sędziowskie, działające w formie przewidzianych ustawą zgromadzeń ogólnych sędziów. W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości chce długoterminowo kształtować relację zaufania pomiędzy władzą wykonawczą a sądowniczą, a jednocześnie wdrażać najlepsze europejskie praktyki w zakresie wyboru osób na stanowiska zarządcze w sądownictwie.

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}