W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszczęcie procedury odwołania ze stanowisk Prezesa i Wiceprezesów Sądu Okręgowego w Opolu oraz kierownictwa Sądów Rejonowych z okręgu opolskiego

08.08.2024

Minister Sprawiedliwości wystąpił (08.08.2024 r.) z uzasadnionym wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Opolu o wyrażenie opinii w przedmiocie odwołania z pełnionych funkcji kierownictwa następujących sądów:

o
  • Sądu Okręgowego w Opolu: Prezes Małgorzaty Marciniak i Wiceprezesów: Krzysztofa Turczyńskiego i Marcina Ilków
  • Sądu Rejonowego w Brzegu: Prezes Magdaleny Woźniak
  • Sądu Rejonowego w Głubczycach: Wiceprezes Żanety Kornek-Kubis
  • Sądu Rejonowego w Kluczborku: Wiceprezes Małgorzaty Pawlickiej
  • Sądu Rejonowego w strzelcach Opolskich: Prezesa Artura Sobczaka

w stosunku do każdej z wymienionych osób zawieszając je z dniem 8.08.2024 r. w pełnieniu czynności.

Zgodnie z art. 27. § 1 pkt 2 Ustawy o ustroju sądów powszechnych (u.s.p.) Prezes i Wiceprezes sądu mogą być odwołani przez Ministra Sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości.

Procedura odwołania z wymienionych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez Ministra Sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu, które w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie Ministra (art. 27 § 2 u.s.p.), przy czym na czas do rozpoznania wniosku Minister jest władny zawiesić osoby, których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności (art. 27 § 2 u.s.p.). 

W odniesieniu do ww. sędziów wniosek został uzasadniony brakiem udziału samorządu sędziowskiego w wyborze na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów.

Minister Sprawiedliwości zwraca uwagę na fakt, że w okresie sprawowania funkcji Ministra Sprawiedliwości przez Zbigniewa Ziobrę, kiedy to w 2017 r. doszło do zmiany przepisów Ustawy o ustroju sądów powszechnych, która wyeliminowała wpływ organów samorządu sędziowskiego na wybór prezesów i wiceprezesów sądów. Doprowadziło to do sytuacji, w której na stanowiska prezesów i wiceprezesów sądów Minister Sprawiedliwości zaczął wyznaczać osoby nieposiadające wystarczającego doświadczenia orzeczniczego i menedżerskiego. Kandydaci na prezesów i wiceprezesów sądów byli wybierani według klucza pozamerytorycznego, co w wielu przypadkach znacząco obniżyło standard zarządzania sądami.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za odwołaniem sędziów: Małgorzaty Marciniak, Krzysztofa Turczyńskiego, Marcina Ilków, Magdaleny Woźniak i Artura Sobczaka jest ich udział w procedurze konkursowej przed Krajową Radą Sądownictwa, nieprawidłowo ukształtowaną ustawą z 8.12.2017 r. W odniesieniu do sędziów: Artura Sobczaka i Magdaleny Woźniak nastąpiło to w sytuacji, w której – co najmniej od 19.11.2019 r. (wyrok TSUE w sprawie AK przeciwko Polsce) wśród sędziów było powszechnie wiadome, że KRS ukształtowana ustawą z 8.12.2017 r., nie spełnia kryteriów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

Dodatkowo wniosek Ministra Sprawiedliwości wobec sędzi Małgorzaty Pawlickiej został udzieleniem poparcia sędziemu Łukaszowi Piebiakowi kandydującemu do Krajowej Rady Sądownictwa (ukształtowanej w sposób nieprawidłowy, zgodnie z ustawą z 8.12.2017 r.), w sytuacji, kiedy było powszechnie wiadome, że KRS w nowym składzie została powołana po przerwaniu konstytucyjnej kadencji członków wcześniejszej, zgodnej z Konstytucją KRS.

Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o wszczęciu procedury odwołania i zawieszenia w pełnieniu funkcji Kierownictwa wskazanych wyżej sądów po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji tych sądów.

{"register":{"columns":[]}}