Wyjątkowe święto Służby Więziennej – podniosła uroczystość w stulecie formacji
28.06.2019
Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie miały miejsce dziś (28 czerwca 2019 r. ) Centralne Obchody Święta Służby Więziennej. W szczególnej państwowej ceremonii, związanej ze stuleciem formacji, wzięli udział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniewa Ziobro, Sekretarz Stanu Michał Wójcik, który nadzoruje Służbę Więzienną, a także pozostali przedstawiciele kierownictwa ministerstwa.
Minister Zbigniew Ziobro zaznaczył, że praca więzienników jest wyjątkowa. Wymaga wewnętrznej siły, wytrwałości i świadomości szczególnej misji, do jakiej zostali wezwani. Nie tylko dbają o bezpieczeństwo państwa, ale też wskazują drogę i resocjalizują więźniów. Powiedział, że prawo karne musi być restrykcyjne, abyśmy czuli się wszyscy w Polsce bezpiecznie.
Nagrodzeni za służbę
Minister wręczył odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. W ten sposób uhonorowanych zostało13 osób. Osiem osób odznaczono pośmiertnie, a odznaczenia odebrali ich bliscy. To tylko niektórzy funkcjonariusze przedwojennej Straży Więziennej, którzy służbę dla państwa przypłacili życiem. To bohaterowie, którzy potrafili walczyć o sprawę do końca.
W tym roku po raz pierwszy wręczone zostały nowe odznaczenia – order św. Pawła Apostoła.
– Widnieją na nim słowa, które patron Służby Więziennej św. Paweł napisał w jednym z listów: „Omnibus omnia factus sum”, co znaczy: „Stałem się wszystkim dla wszystkich”. To zdanie charakteryzuje tych, którzy służą, pomagają, wspierają. Tak, jak funkcjonariusze i pracownicy formacji oraz ci, którzy działają na jej rzecz. Wszystkim odznaczonym medalem św. Pawła dziękuję i gratuluję – powiedział gen. Jacek Kitliński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej
Promocja oficerów
Uroczystość na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzedziła Msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. Potem odbył się przemarsz na Plac Piłsudskiego, gdzie w południe rozpoczęła się promocja na pierwszy stopień oficerski 297 funkcjonariuszy.
– Bohaterami dzisiejszej uroczystości są funkcjonariusze promowani na pierwszy stopień oficerski. Życzę wam, panie i panowie oficerowie, byście z dumą i zaangażowaniem pełnili służbę dla państwa polskiego oraz by przynosiła wam ona satysfakcję – mówił gen. Jacek Kitliński. – Gratuluję wszystkim awansowanym i odznaczonym funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej. Dziękuję za trud i wysiłek, który poświęcacie służbie. Życzę, by doceniali was przełożeni i społeczeństwo. Słowa wdzięczności należą się także waszym bliskim – za wyrozumiałość i wsparcie, którego wam udzielają.
Uroczysta defilada
Służba Więzienna świętowała swój jubileusz z udziałem władz państwowych, szefów służb mundurowych, w tym penitencjarnych z innych państw, przedstawicieli środowisk naukowych i rodzin funkcjonariuszy.
Odczytane zostały listy okolicznościowe od Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego oraz Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, który podziękowali w nich funkcjonariuszom Służby Więziennej za ciężką służbę dla bezpieczeństwa Państwa Polskiego.
Dokonana została uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, delegacje złożyły wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed Pomnikiem Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem. A na zakończenie odbyła się defilada pododdziałów Służby Więziennej.
Ważna formacja
Służba Więzienna to trzecia pod względem wielkości formacja mundurowa w Polsce. Jej funkcjonariusze codziennie czuwają nad bezpieczeństwem obywateli, chroniąc społeczeństwo przed sprawcami przestępstw. Każdego dnia za murami więzień, z determinacją i poświęceniem, realizują trudne zadania służbowe. Pamiętając o swojej tożsamości, tradycji i historii, Służba Więzienna angażuje się też w szereg inicjatyw związanych z działalnością patriotyczną. Kompania reprezentacyjna Służby Więziennej bierze udział w uroczystościach państwowych mających na celu upamiętnienie najważniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego.
100 lat w niepodległej Polsce
W 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekrety o zorganizowaniu „Okręgowych Dyrekcji Więziennych” oraz w sprawie „Tymczasowych Przepisów Więziennych”. Były to jedne z pierwszych aktów prawnych wydanych w odrodzonej Polsce. Na ich podstawie utworzono Straż Więzienną, na której tradycji opiera się dzisiejsza Służba Więzienna.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 01.07.2019 10:03 Jerzy Kubrak
- Pierwsza publikacja:
- 01.07.2019 10:03 Jerzy Kubrak