W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyniki egzaminu adwokackiego i radcowskiego

04.06.2024

23-26 kwietnia 2024 r. odbyły się egzaminy adwokacki i radcowski.

Egzamin adwokacji i radcowski

Egzamin adwokacki przeprowadziło 25 komisji egzaminacyjnych mających siedziby w 13 miastach: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu (2 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie (9 komisji) i we Wrocławiu (2 komisje).

Egzamin radcowski przeprowadziły 32 komisje z siedzibą w 19 miastach:  Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku (2 komisje), Katowicach (2 komisje), Kielcach, Koszalinie, Krakowie (2 komisje), Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu (3 komisje), Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu, Wałbrzychu, Warszawie (8 komisji), we Wrocławiu (2 komisje)  i w Zielonej Górze.

W skład każdej komisji egzaminacyjnej wchodziło osiem osób: czterech przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości – sędziów sądów powszechnych i sądów administracyjnych oraz odpowiednio po czterech adwokatów lub radców prawnych delegowanych przez Naczelną Radę Adwokacką lub Krajową Radę Radców Prawnych.

Zdający rozwiązywali jednakowe dla wszystkich przystępujących do danego egzaminu zadania z zakresu prawa: karnego, cywilnego, gospodarczego, administracyjnego oraz zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.

Zadania z prawa karnego i cywilnego polegały na sporządzeniu apelacji w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta. W przypadku prawa gospodarczego zdający mieli sporządzić umowy lub pozwy w oparciu o opracowane stany faktyczne. Natomiast w  przypadku prawa administracyjnego – mieli przygotować skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta. Rozwiązanie zadań z  zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegało na sporządzeniu opinii prawnej na podstawie opracowanych stanów faktycznych.

Podczas egzaminu zdający mogli korzystać z przyniesionych przez siebie aktów prawnych, komentarzy i orzecznictwa. Komisje egzaminacyjne zapewniły też dostęp do stanowisk komputerowych z systemem informacji prawnych.

Frekwencja na egzaminach była bardzo wysoka. Według danych otrzymanych z poszczególnych komisji, do egzaminu adwokackiego przystąpiło 1348 zdających spośród  1374 osób, które zostały dopuszczone do egzaminu, a do egzaminu radcowskiego – 1891 zdających z 1924 osób dopuszczonych do egzaminu – co stanowi około 98%.

Z informacji uzyskanych od przewodniczących komisji wynika, że egzaminy przebiegały zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadania egzaminacyjne zostały wydrukowane i dostarczone przy zachowaniu zasad poufności. Do każdej komisji dostarczono też nośniki z aplikacją komputerową do zdawania egzaminów.

Znane są już wyniki z wszystkich 25 komisji egzaminacyjnych przeprowadzających egzamin adwokacki. Wynik pozytywny uzyskało 86,8 % zdających – tj. 1170 osób, a negatywny – 178  zdających. Najwyższy poziom zdawalności odnotowano w grupie aplikantów, którzy przystąpili do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji – 93 %, natomiast w kategorii osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów niż ukończenie aplikacji egzamin zdało 68,4 %. Najwięcej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadania z prawa karnego, z którego wystawiono 83 oceny niedostateczne, następnie zadań z prawa cywilnego i gospodarczego (odpowiednio 65 i 64 oceny niedostateczne). Najłatwiejsze okazały się zadania z prawa administracyjnego (24 oceny niedostateczne) i z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki, z którym nie poradziło sobie 6 zdających.

W odniesieniu do egzaminu radcowskiego, wyniki ogłosiło dotychczas 28 z 32 komisji egzaminacyjnych. Wynik pozytywny uzyskało 82,8% zdających – 1286 osób, a wynik negatywny 266. Najlepszy wynik osiągnęli aplikanci, przystępujący do egzaminu bezpośrednio po ukończeniu aplikacji, wśród których zdało 91,3 %, podczas gdy zdawalność w  kategorii osób uprawnionych do przystąpienia do egzaminu z innych tytułów wyniosła 61,9%. Najtrudniejsze okazało się zadanie z prawa cywilnego, z którego wystawiono 124 oceny niedostateczne, następnie z prawa gospodarczego i karnego (odpowiednio 107 i 101 ocen niedostatecznych). Najmniej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadań z prawa administracyjnego (23 oceny niedostateczne) oraz z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki (5 ocen niedostatecznych).

Ogłoszenie wyników przez ostatnie komisje egzaminacyjne planowane jest do 19 czerwca br.

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

{"register":{"columns":[]}}