Wyniki oceny efektywności pracy sądów
08.01.2018
Trwająca w Ministerstwie Sprawiedliwości analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały niską efektywność w kolejnych apelacjach.
Z oceny tej wynika, że Sąd Apelacyjny w Szczecinie nie radzi sobie z opanowaniem wpływu spraw karnych, co oznacza, że w sądzie tym rosną zaległości. Szczeciński sąd apelacyjny zajął pod tym względem 9. miejsce na 11 wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Jest też pod koniec rankingu średniego czasu trwania spraw niezałatwionych. Z opanowaniem wpływu spraw karnych duże problemy ma także Sąd Okręgowy w Kielcach, który zajął pod tym względem 40. pozycję na 45 wszystkich sądów okręgowych w Polsce.
W celu zwiększenia efektywności sądów dokonano zmian kadrowych. Na nowego prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach z dniem 9 stycznia 2018 roku powołano sędziego Ryszarda Sadlika. Z dniem 8 stycznia 2018 funkcję prezesa przestał pełnić sędzia Wojciech Merta. Sędzia Ryszard Sadlik ma ponad 20-letnie doświadczenie, jest specjalistą z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prowadzi wykłady akademickie. Dwukrotnie orzekał na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, a od kilku lat pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Jest wiceprezesem kieleckiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Jest też autorem licznych publikacji prasowych i książkowych dotyczących prawa pracy, ubezpieczeń społecznych i prawa cywilnego.
Z dniem 8 stycznia 2018 roku odwołano z funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie sędziego Macieja Żelazowskiego.
Przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników wraz z całościową analizą efektywności pracy wykazują, że nie najlepiej radzi sobie także grupa sądów rejonowych. Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto jest 314. na 318 wszystkich sądów rejonowych w Polsce pod względem wskaźnika opanowania wpływu, co oznacza rosnące zaległości. W rankingu spraw ogółem sąd ten jest na 312. miejscu. Podobnie źle radzi sobie Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda – w ogólnym rankingu jest 304., zaś pod względem czasu trwania spraw niezałatwionych jest 274. Z kolei dalekie 266. miejsce w rankingu odsetka załatwień merytorycznych spraw cywilnych zajął Sąd Rejonowy w Nowym Mieście Lubawskim.
Z dniem 9 stycznia 2018 roku w sądach tych powołano nowych prezesów: w Sądzie Rejonowym w Nowym Mieście Lubawskim zostanie nim sędzia Michał Lasota, w Sądzie Rejonowym Poznań Stare Miasto – sędzia Danuta Felińska-Żukowska, zaś w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda nowym prezesem będzie sędzia Kamil Antkowiak. Z dniem 8 stycznia 2018 odwołano prezesów: Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim – sędziego Andrzeja Borowskiego, Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto – sędziego Rafała Kubiaka oraz Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda – sędzię Ewę Negra-Kujawę.
Z dniem 9 stycznia 2018 roku na istniejący wakat powołano prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie – sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Sędzia Pawełczyk-Woicka ma prawie 20-letnie doświadczenie w orzekaniu, specjalizuje się w prawie cywilnym. Orzekała m.in. w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Ukończyła studia podyplomowe Polskiej Akademii Nauk z zakresu prawa cywilnego. Od 2000 r. jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.
W miejsce wakatów z dniem 9 stycznia 2018 roku powołano także prezesów trzech sądów rejonowych: nowym prezesem w Sądzie Rejonowym w Szczytnie zostanie sędzia Ewelina Wolny, prezesem Sądu Rejonowego Warszawa Wola – sędzia Sebastian Ładoś oraz w Sądzie Rejonowym Warszawa Żoliborz - sędzia Agnieszkę Stachniak-Rogalska.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
- Ostatnia modyfikacja:
- 25.09.2018 09:50 Kacper Szczepaniak
- Pierwsza publikacja:
- 25.09.2018 09:51 Kacper Szczepaniak