Wystawa „Niebo nad Brytanią. Polskie siły powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię”
01.10.2020
Plenerowa wystawa „Niebo nad Brytanią. Polskie siły powietrzne w 80. rocznicę Bitwy o Anglię” przybliża bohaterstwo Polaków w jednym z kluczowych epizodów II wojny światowej. Wystawę przygotowaną przez Centralna Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz z Fundacją Historyczną Lotnictwa Polskiego, można oglądać na ogrodzeniu przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich od 1 października br.
Wszyscy wiemy, jak wielkie znaczenie dla losów II wojny światowej miało niepowodzenie zaplanowanej przez Hitlera inwazji ma Wyspy Brytyjskie. Desant niemieckich wojsk został uniemożliwiony dzięki zwycięstwu brytyjskiego lotnictwa w bitwie, która rozegrała się na angielskim niebie od lipca do października 1940 r. Powszechnie znana jest także ogromna rola, jaką w zahamowaniu niemieckiej ofensywy odegrali polscy piloci, przyczyniając się do zachowania przewagi przez brytyjskie siły powietrzne.
Poszczególne panele wystawy opowiadają o losach naszych rodaków, którzy wzięli udział w Bitwie o Anglię. Ludzie i samoloty – tak również mógłby brzmieć tytuł ekspozycji. Zaprezentowano na niej fotografie polskich pilotów i członków personelu naziemnego oraz zdjęcia i rysunki używanych przez nich samolotów. Uzupełnieniem są zdjęcia dokumentów (książek lotów, dzienników bojowych, raportów, listów, notatek, wycinków z prasy) oraz odznak używanych przez Polaków w różnych formacjach. W opisie wystawy możemy znaleźć wiele interesujących szczegółów na temat osiągnięć dywizjonów, które weszły w skład królewskich sił powietrznych, a po zawarciu umów polsko-brytyjskich uzyskały status niezależnych zagranicznych wojsk stacjonujących na ziemi brytyjskiej. Poznajemy nie tylko sylwetki asów lotniczych, a więc najskuteczniejszych pilotów myśliwców, lecz także załogi bombowców, żołnierzy obsługi naziemnej i polskiej eskadry balonów. Twórcy wystawy nie zapomnieli o kobietach, które stanowiły ok. 10 proc. stanu Polskich Sił Powietrznych. Znajdowała się wśród nich m.in. córka marszałka Józefa Piłsudskiego, Jadwiga.
„Warszawiacy Berlinowi” – pisze kredą na 1000-funtowej bombie polski lotnik. Wszak o walkę o wolność okupowanej przez Niemców ojczyzny chodziło. Gorzkim epilogiem okazują się przedstawione na wystawie powojenne losy polskich bohaterów Bitwy o Anglię: większość z nich zmuszona była wybrać emigrację, a ci, którzy zdecydowali się na powrót do Polski, stali się ofiarą represji komunistycznych.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości