W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa plenerowa „Polskie Państwo Podziemne”

24.08.2021

Wydarzenia II wojny światowej potwierdziły, że polski naród potrafi mężnie stawiać czoła nawet największym przeciwnościom losu. Doskonałym przykładem jest Polskie Państwo Podziemne, którego historię przybliża wystawa plenerowa prezentowana na ogrodzeniu siedziby Ministerstwo Sprawiedliwości w Alejach Ujazdowskich 11.

wystppp2

Polskie Państwo Podziemne zaczęło powstawać już przed zakończeniem kampanii wrześniowej. Miało wszelkie cechy państwa działającego w normalnych warunkach, dzięki czemu okazało się fenomenem na skalę światową. Władzę sprawował emigracyjny rząd w Londynie, a rozbudowana struktura administracyjna podlegała Delegaturze Rządu na Kraj. Siły zbrojne funkcjonowały najpierw jako Związek Walki Zbrojnej, by przekształcić się w  Armię Krajową, przez którą przeszło prawie 450 tys. mężczyzn i kobiet.

Ekspozycja, zrealizowana we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, ukazuje dzieje Polskiego Państwa Podziemnego aż do czerwca 1945 r., kiedy jego przywódcy, podstępnie aresztowani przez Stalina, zostali fałszywie oskarżeni o kolaborację z Niemcami i skazani w tzw. procesie szesnastu. Widzowie mogą zapoznać się z organizacją Polskiego Państwa Podziemnego i poznać najważniejsze fakty o Powstaniu Warszawskim, akcji „Burza” czy pomocy dla prześladowanej przez hitlerowców ludności żydowskiej, dzięki której ocalono około 100 tysięcy osób.

Historia Polskiego Państwa Podziemnego udowadnia, że mimo powtarzających się przez wieki prób wymazania Rzeczypospolitej z mapy Europy Polaków stać nie tylko na romantyczne zrywy, lecz również na przemyślaną i systematyczną walkę o suwerenność Ojczyzny. Spacerując Alejami Ujazdowskimi warto na chwilę zatrzymać się przed plenerową wystawą i pomyśleć o polskim państwie, które dziś cieszy się wolnością. Było to możliwe dzięki wysiłkowi i bohaterstwu naszych rodaków, o których warto pamiętać. 

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}