Wystawa plenerowa „Resort sprawiedliwości pomaga Ukrainie”
24.02.2023
W pierwszą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje wystawę podsumowującą pomoc, jakiej Ukraińcom udzielił resort sprawiedliwości i jego pracownicy. Ekspozycję można obejrzeć w galerii plenerowej Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie.
Dokładnie rok temu, rankiem 24 lutego 2022 roku, Rosja po raz kolejny napadła na Ukrainę. Dążąc do całkowitego podporządkowania sobie suwerennego ukraińskiego państwa, Putin rzucił do ataku setki tysięcy żołnierzy, którzy łamią międzynarodowe konwencje i dopuszczają się zbrodni wojennych. Od początku agresji Rosjanie prowadzą zmasowane naloty i ataki rakietowe, wymierzone w ludność cywilną.
Polska od pierwszych chwil wojny udziela Ukrainie pełnego wsparcia politycznego, militarnego i humanitarnego, a miliony Polaków otworzyły swoje serca i domy dla ukraińskich rodzin, które uciekały przed wojną i potrzebowały pomocy. Takie wsparcie Ukraińcy otrzymali także ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, Prokuratury oraz Służby Więziennej.
Schronienie i wsparcie
Gdy tylko wiadomość o rosyjskiej agresji została potwierdzona, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował o aktywnym włączeniu się wszystkich podległych mu instytucji w działania na rzecz naszych napadniętych sąsiadów. Szybko uruchamiane były kolejne kanały wsparcia, a w pomoc dla Ukrainy zaangażowały się setki pracowników resortu. Szczególnie aktywni byli – i nadal są – funkcjonariusze Służby Więziennej. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, wielu ukraińskich uchodźców znalazło schronienie oraz pomoc prawną. Zorganizowano zbiórki żywności oraz innych potrzebnych produktów.
Już cztery dni po wkroczeniu rosyjskich wojsk na Ukrainę polska Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie napaści Rosji na Ukrainę. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro był inicjatorem utworzenia międzynarodowego zespołu śledczego, który zbiera dowody popełnianych przez Rosjan zbrodni.
Nie jesteście sami!
Wystawa dokumentuje różne formy pomocy udzielanej Ukraińcom przez resort sprawiedliwości oraz jego pracowników. Od działań Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro na forum międzynarodowym, przez zbiórki pieniędzy, żywności i innych potrzebnych artykułów, aż po spontaniczne akcje przeprowadzone przez pracowników resortu na polskich dworcach, na których w pierwszych tygodniach wojny znalazły tymczasowe schronienie tysiące ukraińskich uchodźców.
Najlepszym podsumowaniem postawy kierownictwa i pracowników resortu sprawiedliwości są dwa zdania zamykające wystawę: „Drodzy Przyjaciele z Ukrainy – nie jesteście sami! Będziemy walczyć o sprawiedliwość dla Was, o rozliczenie rosyjskiej agresji i skazanie wszystkich zbrodniarzy odpowiedzialnych za Waszą tragedię”.
Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości