W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa plenerowa „Silni jak stal – historia batalionu Parasol”

29.07.2022

1 sierpnia obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Aby upamiętnić to wydarzenie, Ministerstwo Sprawiedliwości prezentuje nową wystawę plenerową, poświęconą historii batalionu „Parasol”. Ekspozycja została przygotowana we współpracy ze Społecznym Komitetem Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”.

Wystawa plenerowa „Silni jak stal – historia batalionu Parasol”

Batalion „Parasol” kojarzony jest przede wszystkim z Powstaniem Warszawskim – z bohaterską obroną Woli, Starówki i Czerniakowa. Powszechnie znaną piosenkę powstańczą, która zaczyna się od słów „Pałacyk Michla, Żytnia, Wola / Bronią się chłopcy od parasola…” po raz pierwszy zaśpiewał żołnierz „Parasola” – Józef Szczepański „Ziutek” – w przerwie zaciętych walk toczonych z Niemcami o pałacyk Michlera. Stała się ona hymnem „Parasola”.

Brawurowe akcje

To właśnie żołnierze, którzy weszli w skład batalionu „Parasol” jeszcze przed Powstaniem przeprowadzili kilkanaście brawurowych akcji, wymierzonych w osoby zajmujące szczególnie ważne miejsce w aparacie niemieckiego terroru.

Zanim w maju 1944 r. pojawił się kryptonim „Parasol”, oddział nazywał się „Pegaz” (od listopada 1943 r.), a jeszcze wcześniej „Agat”. Tak właśnie nazwano utworzony w sierpniu 1943 r. specjalny oddział dywersyjny, którego głównym zadaniem była likwidacja najgroźniejszych gestapowców i volksdeutschów. Najsłynniejszą akcją oddziału było wykonanie wyroku na Franzu Kutscherze, dowódcy SS i policji na dystrykt warszawski, znanym jako kat Warszawy.

Powstańczy szlak bojowy

Wystawa omawia jakie były cele najważniejszych akcji przeprowadzonych przez oddział „Agat”/ „Pegaz”/„Parasol” oraz opisuje ich przebieg. Został odtworzony powstańczy szlak bojowy batalionu, a sześć plansz poświęcono żołnierzom „Parasola”, którzy polegli w czasie akcji dywersyjnych lub w walkach w trakcie Powstania. Do stworzenia ekspozycji wykorzystano zdjęcia z Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Akt Nowych oraz archiwum Jana Leopolda.

 

Biuro Komunikacji i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}