XIV Konferencja Fundacji Court Watch Polska z udziałem Wiceministra Arkadiusza Myrchy
20.09.2024
- Wymiar sprawiedliwości powinien być skonstruowany tak, aby zapewnić wszystkim konstytucyjną zasadę prawa do Sądu. - powiedział Wiceminister Sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha podczas XIV Konferencji Fundacji Court Watch Polska w Toruniu (20.09.2024 r.). Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli świata prawniczego, sędziów, ekspertów oraz osoby zaangażowane w monitorowanie i poprawę funkcjonowania sądownictwa w Polsce.
Hasło tegorocznej konferencji, „(Na) co czeka wymiar sprawiedliwości? Demografia, kultura, technologia – szanse i wyzwania, o których się nie mówi”, oddaje tematykę dyskusji, które odbywały się w trakcie wydarzenia. Grono ekspertów rozmawiało o wyzwaniach, jakie stoją przed wymiarem sprawiedliwości, w szczególności w kontekście rosnącej roli młodego pokolenia w życiu społecznym.
Podczas konferencji, Wiceminister Arkadiusz Myrcha podkreślił znaczenie bieżących wyzwań, przed którymi stoi polski wymiar sprawiedliwości – Mamy teraz odpowiedni moment do podejmowania odważnych i kluczowych działań. To, co jest dla nas priorytetowe, to są dwie płaszczyzny, które wymagają daleko idących zmian – informatyzacja i sytuacja urzędników sądowych. – zaznaczył.
Wiceminister Myrcha wyraził również nadzieję, że wspólne działania na rzecz modernizacji i reformy wymiaru sprawiedliwości, które przyczynią się do zwiększenia efektywności pracy sądów, poprawy dostępności usług sądowych oraz wzmocnienia zaufania obywateli do systemu sądownictwa.
Konferencja Fundacji Court Watch Polska, to coroczne spotkanie poświęcone problemom i wyzwaniom, przed jakimi stoi polski system sądownictwa. Fundacja od lat prowadzi obywatelski monitoring sądów, którego celem jest poprawa jakości wymiaru sprawiedliwości oraz zwiększenie jego transparentności i skuteczności.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Komisję Europejską w ramach Projektu „Building Bridges - Civic Capital in Local Communities”, realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.