W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Z okazji Dnia Praw Człowieka zapraszamy na wystawę plenerową „Prawa Człowieka. Dostrzegam”

10.12.2024

Dzień Praw Człowieka to doskonała okazja do refleksji nad wartościami, które kształtują nasze społeczeństwo. W tym wyjątkowym dniu, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie, otwieramy wystawę plenerową „Prawa Człowieka. Dostrzegam”.

Wystawa plenerowa „Prawa Człowieka. Dostrzegam”

Od dziś wystawę można zwiedzać w galerii plenerowej Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie. Wydarzenie to ma na celu uczczenie rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku oraz promowanie świadomości i edukacji na temat praw człowieka w społeczeństwie.

Wystawa plenerowa „Prawa Człowieka. Dostrzegam”

Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa. 10 grudnia obchodzimy Dzień Praw Człowieka – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 r.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza zabiera widza w podróż po różnych zakątkach globu. Poruszającym fotografiom towarzyszą artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

„Dziedzictwo” to tytuł drugiej części wystawy, który nawiązuje do spuścizny polskiej myśli humanistycznej. Na fotografiach Wilanowa umieszczono cytaty Hugo Kołłątaja, Cypriana Kamila Norwida oraz Leszka Kołakowskiego. Dotyczą one człowieka i przysługujących mu praw.

Centralnym punktem tej części wystawy są słowa Hugo Kołłątaja pochodzące z publikacji pt. „Prawo polityczne narodu polskiego” z 1790 r.: „Nigdy, niezależnie od epoki, niezależnie od warunków, nie jest dozwolone gwałcić prawa człowieka ani odmawiać mu przywrócenia jego praw. Żaden kraj nie jest godny nazywać się wolnym, jeśli choć jeden człowiek zmuszony jest do niewoli. Żadne ustawodawstwo nie może więc przemilczeć praw człowieka, żadne społeczeństwo nie może poświęcać jednego człowieka dla innych”.

Wystawę zamyka prezentacja multimedialna, w której fragmenty Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka czyta wybitny aktor Andrzej Seweryn.

Autorem zdjęć, które można zobaczyć na wystawie, jest fotograf i podróżnik Maciej Byczkowski. Pełni funkcję Prezesa Zarządu European Network Security Institute (ENSI), firmy zajmującej się bezpieczeństwem informacji, oraz Prezesa Zarządu SABI – Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Danych.

Wystawę od 2015 r. prezentowano w wielu ważnych instytucjach kultury, m.in. w Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}