W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończyły się wysłuchania kandydatów na stanowisko Delegowanego Prokuratora Europejskiego

08.11.2024

Zespół do spraw wyłonienia kandydatów na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego zakończył wysłuchania osób ubiegających się o to stanowisko.

Zakończyły się wysłuchania kandydatów na stanowisko Delegowanego Prokuratora Europejskiego

W ciągu trzech dni (6-8 listopada) Zespół przeprowadził wysłuchania 29 kandydatów na urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego. Spośród nich zostanie wybranych 12 osób oraz stworzona zostanie lista rezerwowa obejmująca maksymalnie 12 dodatkowych kandydatów, którzy w razie odrzucenia przez Kolegium Prokuratury Europejskiej zaproponowanych kandydatur będą następnymi na wskazane stanowiska.

Urząd Delegowanego Prokuratora Europejskiego jest częścią Europejskiej Prokuratury (EPPO - European Public Prosecutor's Office), która została utworzona w celu zwalczania przestępczości przeciwko interesom finansowym Unii Europejskiej. Delegowani prokuratorzy europejscy są mianowani w poszczególnych państwach członkowskich i działają na ich terenie pod nadzorem Prokuratora Generalnego EPPO z siedzibą w Luksemburgu.

Główne zadania Delegowanego Prokuratora Europejskiego obejmują:

  1. Prowadzenie dochodzeń i ściganie przestępstw na poziomie krajowym w imieniu EPPO, w tym takich przestępstw jak nadużycia finansowe, korupcja, oszustwa podatkowe, pranie pieniędzy, a także wszelkie działania, które mogą zaszkodzić finansowym interesom UE;
     
  2. Współpraca z instytucjami unijnymi i krajowymi organami ścigania, aby zapewnić sprawne prowadzenie śledztw i koordynację działań w całej Unii;
     
  3. Występowanie przed sądami krajowymi w sprawach związanych z przestępstwami przeciwko budżetowi UE, reprezentując EPPO podczas postępowań sądowych;
     
  4. Nadzór nad dochodzeniami krajowymi prowadzonymi we współpracy z EPPO, aby zapewnić, że działania krajowych organów ścigania są zgodne z wytycznymi i celami EPPO.


Lista nazwisk wyłonionych kandydatów zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej MS w przyszłym tygodniu



 



 

{"register":{"columns":[]}}