W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 czerwca – Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą (World Day To Combat Desertification and Drought)

17.06.2021

Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą ogłoszony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w dniu 30 stycznia 1995 roku. Konwencja została przyjęta w Paryżu 17 czerwca 1994, i podpisana tamże 14 października, w imieniu Wspólnoty Europejskiej. Polska przyjęła Konwencję 17 listopada 2001 roku.

Susza - grafika obrazująca suchą glebę

Wówczas Zgromadzenie wezwało państwa, by wykorzystały ten czas do pogłębienia świadomości na temat potrzeby międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania zjawiska pustynnienia i skutków suszy oraz realizacji postanowień Konwencji Nardów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach dotkniętych zjawiskiem suszy lub/i pustynnieniem.

Dzień Pustynnienia i Suszy, znany jako Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą 2021, będzie koncentrował się na przekształcaniu terenów zdegradowanych. Dzień ten jest wyjątkowym momentem, aby przypomnieć wszystkim, że odwrócenie degradacji ziemi jest osiągalne poprzez rozwiązywanie problemów, silne zaangażowanie społeczności
i współpracę na wszystkich poziomach. Przywracanie terenów zdegradowanych przynosi odporność gospodarczą, tworzy miejsca pracy, podnosi dochody i zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe. Pomaga w odbudowie różnorodności biologicznej, a jednocześnie spowalnia zmiany klimatyczne. Może również przyczynić się do zmniejszenia skutków zmian klimatu co w konsekwencji może przyczynić się do ekologicznej odbudowy oraz ożywienia gospodarczego po pandemii COVID-19. W 2021r. celem Dnia Pustynnienia i Suszy jest pokazanie, że inwestowanie w zdrową ziemię w ramach ekologicznej odnowy jest mądrą decyzją ekonomiczną - nie tylko pod względem tworzenia miejsc pracy i odbudowy środków do życia, ale także pod względem zabezpieczenia gospodarek przed przyszłymi kryzysami spowodowanymi zmianami klimatu oraz przyspieszenia postępu w realizacji wszystkich 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju w miarę wychodzenia z kryzysu COVID-19.

Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia (UNCCD) będzie współpracować z Ministerstwem Środowiska (MINAE) Kostaryki, które to jest gospodarzem tegorocznych światowych obchodów, aby zachęcić gospodarstwa domowe, społeczności, sektor prywatny oraz inne kraje do nawiązania lepszych relacji z naturą w trakcie wychodzenia z pandemii COVID-19.

 

logo

{"register":{"columns":[]}}