W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kryzys polityczny w Mjanmie

09.09.2021

Komunikat

 

Data aktualizacji: 09.09.2021, godz. 09:30

Treść aktualizacji: aktualizacja informacji nt. rozwoju sytuacji; aktualizacja informacji o rozkładzie lotów

 

W związku z wojskowym zamachem stanu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Mjanmy. Jeżeli już tam przebywasz, to sugerujemy opuszczenie kraju, dopóki dostępne są loty.

 

1 lutego doszło do wojskowego zamachu stanu w Mjanmie. Armia aresztowała przywódców partii National League for Democracy, w tym  Aung San Suu Kyi oraz prezydenta Win Myint’a i przejęła władzę.

 

Wprowadzono stan wyjątkowy, zakaz zgromadzeń i godzinę policyjną. Obowiązują przepisy umożliwiające przeszukania i aresztowanie na ponad 24 godziny bez nakazu sądowego. W mocy pozostają również inne restrykcje związane z pandemią COVID-19.

 

Mimo zakazu zgromadzeń, w wielu miastach rozpoczęto masowe protesty i akcję nieposłuszeństwa obywatelskiego, a największe zbrojne organizacje etniczne zintensyfikowały działalność antyrządową na kontrolowanych przez siebie terenach. Wszelkie formy oporu spotykają się ze zdecydowaną reakcją sił porządkowych. Organizacje pozarządowe szacują, że od lutego zginęło już ponad 1000 osób.

 

Po relatywnej stabilizacji sytuacji, 7 września opozycyjny Rząd Jedności Narodowej wezwał wszystkich obywateli do zbrojnego oporu wobec junty i powstania narodowego. Dalsza eskalacja wydaje się obecnie bardzo prawdopodobna.

 

Możliwe są czasowe zakłócenia łączności komórkowej i internetowej, w tym niedostępność platform takich jak Whatsapp, Signal i Facebook. Akcja nieposłuszeństwa obywatelskiego może powodować niedostępność podstawowych usług, w tym usług medycznych i transportowych.

 

W związku z zamachem stanu występują zakłócenia w funkcjonowaniu lotniska w Rangunie oraz nielicznych lotów czarterowych (komercyjny ruch lotniczy został zawieszony już wcześniej z powodu pandemii COVID-19). Na dzień publikacji tego komunikatu, loty są jednak organizowane i wydostanie się z Mjanmy jest nadal możliwe, aczkolwiek należy się liczyć z opóźnieniami i możliwością odwoływania/przekładania lotów.

 

  • Myanmar Airways International oferują loty do Kuala Lumpur, do Seul-Inczon i do Bangkoku.
  • Myanmar National Airlines oferują loty do Singapuru.
  • Singapore Airlines oferują loty do Singapuru.

 

Należy pamiętać, że na lotniskach tranzytowych mogą obowiązywać restrykcje związane z COVID-19 (np. obowiązek posiadania testu, brak możliwości opuszczenia strefy tranzytowej, limit czasu na przesiadkę itd.). Ogólne informacje na ten temat można znaleźć na stronie IATA. O szczegóły należy dowiadywać się w biurach linii lotniczych i w agencjach turystycznych. W Bangkoku brak jest możliwości przesiadki, ale, po uzyskaniu zezwolenia z ambasady Tajlandii można wlecieć w ruchu bezwizowym. Więcej informacji tu.

 

Z posiadanych przez nas informacji wynika, że w związku z zamachem stanu zamknięte są urzędy imigracyjne i nie można przedłużyć prawa pobytu. W przypadku tzw. overstay, podczas wylotu należy uiścić grzywnę w wysokości 3-5 USD za każdy dzień.

 

Ambasada Niemiec w Rangunie zgodziła się udzielać pomocy konsularnej obywatelom polskim przebywającym w Mjanmie, ze względu na brak polskiej placówki w tym kraju. Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy, napisz do Ambasady RP w Bangkoku (consulate.bangkok@msz.gov.pl), która przekaże twoją sprawę ambasadzie niemieckiej.

 

Jeżeli przebywasz w Mjanmie lub planujesz tam podróż, zgłoś to w systemie Odyseusz.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w powrocie do Polski z Mjanmy kliknij tu.

 

Informacje dot. restrykcji związanych z pandemią COVID-19 w Mjanmie znajdziesz w tym komunikacie na naszej stronie.

 

Ogólne informacje dot. podróży do Mjanmy, w tym przepisy wjazdowe, przepisy prawne itd. znajdziesz w informacjach dla podróżujących na stronie MSZ.

 

{"register":{"columns":[]}}