W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Laos

Bezpieczeństwo

Przez cały rok 2024, w Wientianie i Laosie odbędą się spotkania na wysokim szczeblu. Możliwe opóźnienia przy przemieszczaniu się po kraju, a także znacznie większa obecność policji i służb bezpieczeństwa. Spodziewaj się zwiększonych środków bezpieczeństwa w trakcie organizowanych wydarzeń i podczas podróży uczestników między lokalizacjami.

Zachowaj ostrożność w szczególności w dużych miastach, gdzie coraz częstsze są kradzieże przedmiotów osobistych. Odnotowuje się wzrost przestępczości pospolitej, w szczególności w miejscach uczęszczanych przez turystów.   Zagrożenie przestępczością może wzrastać w czasie dorocznych festiwali lub wzmożonego okresu turystycznego. Unikaj samotnych spacerów po zmroku. 

Przestrzegaj ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w klubach nocnych i w barach. Zdarzają się przypadki dosypywania narkotyków do drinków, ataki na tle seksualnym oraz bójki. Unikaj przyjmowania korzystnych ofert pracy i zawsze weryfikuj przekazane informacje zanim podejmiesz decyzję. 

Na znacznym obszarze kraju, w szczególności w prowincjach Xieng Khouang, Houphan, Luang Prabang i w prowincjach południowych, nadal zalegają liczne i nieoznaczone niewybuchy. W związku z powyższym unikaj schodzenia z wyznaczonych szlaków.

Zachowaj szczególną ostrożność przy podróży do prowincji Xaisomboun w związku z zamachami i walkami z wojskami rządowymi oraz w pobliżu granicy z Mjanmą i Tajlandią gdzie działają przemytnicy i uzbrojone grupy przestępcze.

W sezonie monsunowym, w szczególności wzdłuż Mekongu i jego dorzeczy regularnie dochodzi do dużych i groźnych powodzi. Okresowo może występować wysokie zanieczyszczenie powietrza wpływające niekorzystnie na zdowie osób szczególnie wrażliwych. 

Laos leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od maja do listopada występuje zagrożenie tajfunami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub tajfunu są dostępne na poniższej stronie.

W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. Na mocy tzw. praktycznych uzgodnień, pomocy konsularnej obywatelom polskim w Laosie udziela Ambasada Francji w Vientiane.

W celu nawiązania kontaktu z placówką francuską w Laosie lub placówką innego państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz‎.

Wjazd i pobyt

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?

  • Paszport TAK, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Zadbaj o to, aby paszport posiadał dwie puste strony oraz nie miał oznak uszkodzenia. Władze odmówią wjazdu jeśli paszport nie spełnia ww. wymogów.  

  • Paszport tymczasowy TAK, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy i zawierać więcej niż 2 puste strony,

  • Dowód osobisty NIE

  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Laosu (i dwie wolne strony).

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak, obywatele polscy są objęci obowiązkiem wizowym.

Wizę można uzyskać:

  • w przedstawicielstwie dyplomatycznym Laosu  (dla osób mieszkających w Polsce właściwa jest Ambasada Laosu w Berlinie),
  • przez Internet (www.laoevisa.gov.la),
  • w trakcie przekroczenia granicy („visa on arrival”) na wybranych przejściach granicznych. Co do zasady, wizę turystyczną (do 30 dni) można uzyskać na międzynarodowych lotniskach w Laosie i większości lądowych przejść granicznych. Sprawdź listę przejść granicznych na stronie Departamentu ds. Imigracji
  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Władze imigracyjne i celne przy wjeździe mogą wymagać przedłożenia dokumentu potwierdzającego zaszczepienie lub tzw. status ozdrowieńca. W przypadku podejrzenia COVID-19 może zostać wykonany test na COVID-19. W praktyce żadne obostrzenia COVID-19 przy wjeździe nie są stosowane. W przypadku zakażenia COVID-19 koszty leczenia należy pokryć we własnym zakresie.

Dodatkowe wymogi dot. wiz ulegają częstym zmianom. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z placówką dyplomatyczną Laosu właściwą dla swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszkasz w Polsce, skontaktuj się z Ambasadą Laosu w Berlinie.

Podczas kontroli granicznej należy sprawdzić, czy do paszportu zostały wbite odpowiednie stemple. W przypadku stwierdzenia przez policję braku odpowiednich stempli podczas kontroli w kraju lub przy wyjeździe, grozić mogą wysokie kary pieniężne, deportacja, a nawet areszt.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak, w formie pisemnej, w j. angielskim lub przetłumaczona na angielski.

Ubezpieczenie

Wykup ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.

Jeśli nie masz ubezpieczenia, licz się z koniecznością pokrycia bardzo wysokich kosztów leczenia z własnej kieszeni. Brak środków może oznaczać nieprzyjęcie do szpitala. Z kolei nieuregulowanie kosztów już udzielonej opieki medycznej może pociągać za sobą konsekwencje prawne.

Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Przed wyjazdem sprawdź, który z międzynarodowych ubezpieczycieli posiada umowę z lokalnym monopolistą Assurances Generales du Laos (AGL).

Zdrowie

Nie ma obowiązku okazania na granicy świadectw szczepień. Występuje jednak zagrożenie malarią, cholerą, dengą, amebozą, zapaleniem wątroby typu A, japońską odmianą zapalenia mózgu typu B, dyzenterią, gruźlicą, grzybicami i innymi chorobami skórnymi. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Przestrzegaj zasad higieny tropikalnej: pij tylko wodę butelkowaną, nie używaj kostek lodu do napojów, dokładnie myj ręce przed każdym posiłkiem, nie jedz owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.

Poziom opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej, poza dużymi miastami, jest praktycznie niemożliwe. W stolicy można uzyskać doraźną pomoc lekarską za minimalną opłatą 10-20 USD. Koszt pobytu w szpitalu wynosi od 20 USD za dobę - w zależności od rodzaju schorzenia. Podstawowe leki są dostępne tylko w większych miejscowościach. W poważniejszych przypadkach skorzystaj z pomocy lekarskiej w sąsiedniej Tajlandii. Koszty transportu chorego są jednak wysokie.

Można przywieźć 30-dniowy zapas leków (w tym leków na receptę) niezawierających substancji kontrolowanych. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i należy mieć ze sobą receptę/list od lekarza – w języku angielskim. W celu weryfikacji, czy dany lek jest uznawany w Laosie za substancję kontrolowaną, należy skontaktować się z Ambasadą Laosu w Berlinie

Informacje nt. polskich przepisów dot. przewozu leków znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

Podróżowanie po kraju

Do prowadzenia pojazdów mechanicznych (w tym skuterów) wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy lub prawo jazdy wydane przez władze miejscowe. Polskie prawo jazdy nie jest uznawane.

Nieprzestrzeganie ww. warunków może w razie wypadku skutkować utratą wszelkich uprawnień wynikających z ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia – najczęściej bardzo wysokich – kosztów leczenia oraz kosztów wynikających z odpowiedzialności cywilnej.

Pojazd musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Obowiązuje ruch prawostronny.

Stan nawierzchni, poza drogami głównymi, jest zły. W razie awarii pojazdu bardzo trudno uzyskać pomoc. Zdarzenia drogowe z udziałem obcokrajowców są stosunkowo częste. W sytuacjach konfliktowych związanych z kolizją z udziałem obcokrajowca, asysta miejscowej policji może okazać się nieskuteczna.

Podróżowanie lądem w porze deszczowej może być utrudnione z powodu przerwanych mostów, czy rozmytych dróg.

Podstawowym środkiem transportu w większych miejscowościach są riksze motocyklowe (tuk-tuk). Cenę przejazdu należy z góry wynegocjować z kierowcą.

Nie wypożyczaj skuterów w lokalnych biurach podróży, biurach wynajmu skuterów, etc. Ww. usługa wymaga bowiem na ogół podpisania umowy w języku laotańskim, jak również zdeponowania paszportu. W przypadku kradzieży lub uszkodzenia skutera turyści zmuszani są dokonywać znacznych rekompensat finansowych na rzecz wypożyczalni, m.in. w celu odzyskania wcześniej zdeponowanego paszportu.

Cło

Przepisy celne odbiegają od międzynarodowych standardów.

Zakazany jest wwóz/wywóz bez zezwolenia środków płatniczych przewyższających równowartość 2.500 USD.

Władze miejscowe mogą czasowo wprowadzać specjalne uregulowania dotyczące wwozu i wywozu broni, dzieł sztuki czy walut, dlatego przed wyjazdem należy skontaktować się z najbliższym przedstawicielstwem dyplomatycznym Laosu.

Wywóz dzieł sztuki (zwłaszcza starych figurek Buddy) jest zabroniony.

Przepisy prawne

Noś ze sobą zawsze paszport lub inny dokument tożsamości.

Przepisy dotyczące posiadania oraz przewozu narkotyków są bardzo surowe (dożywocie, kara śmierci).

Obowiązuje całkowity zakaz fotografowania obiektów wojskowych (za złamanie tego zakazu grozi areszt i deportacja).

Zakazane są kontakty seksualne między cudzoziemcami a obywatelami Laosu, za wyjątkiem sytuacji, gdy został zawarty między tymi osobami związek małżeński (zgodnie z miejscowym prawem).

Obyczaje

Większość ludności Laosu jest wyznania buddyjskiego. Można swobodnie odwiedzać liczne świątynie buddyjskie. Wchodząc na teren świątyni, należy dostosować się do miejscowych zwyczajów, co dotyczy zwłaszcza ubioru (zakryte nogi i ramiona).

Uwaga: zakazana jest dystrybucja materiałów o charakterze religijnym (grozi za to areszt lub deportacja).

Przydatne informacje

Pora deszczowa trwa od maja do listopada i jest powiązana z występowaniem cyklonów w Azji Południowo-Wschodniej. Istnieje wówczas duże ryzyko osunięć na obszarach górskich oraz powodzi. Dostęp do niektórych rejonów może być utrudniony. Przed podróżą sprawdź aktualne prognozy pogody.

Połączenia telefoniczne z zagranicą są bardzo drogie, a opłaty często się zmieniają. Zadbaj o utrzymanie kanałów łączności z rodziną i bliskimi.

Wymieniaj pieniądze w bankach lub kantorach. W obiegu, oprócz miejscowych kipów, są także tajskie bahty oraz dolary amerykańskie. W większych miejscowościach dostępne są bankomaty. Akceptowane są czeki podróżne (przy wymianie pobierana jest opłata w wysokości 2-3%). Karty kredytowe uznawane są jedynie przez większe hotele, niektóre restauracje oraz sklepy z wyrobami rzemiosła artystycznego (opłata 2-5%).

Informacja turystyczna jest łatwo dostępna. W stolicy i na prowincji działa wiele biur podróży i agencji turystycznych. Warto korzystać także z informacji udzielanych na oficjalnej stronie przygotowanej przez Ministerstwo Informacji, Kultury i Turystyki.

Przydatne telefony:

Policja turystyczna w Vientiane: +856 21251128.

Zgłaszanie wypadku drogowego: +856 20 5666 9090.

Pogotowie ratunkowe: 1195 lub +856 30 525 7239

Vientiane Rescue: 1623 lub +856 20 5666 8825

Lao Red Cross Rescue: +856 20 5996 6111 lub +856 20 2200 5563

Straż pożarna: 1190

Policja: 1191, 241162, 241163, 241164, oraz 212703

Pogotowie ratunkowe: 1195 or 030 525 7239

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}