Mjanma
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
W związku z trwającym konfliktem zbrojnym oraz niestabilną sytuacją społeczno-polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Mjanmy. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa może w krótkim i nieprzewidywalnym czasie znacząco się pogorszyć. Jeżeli już tam przebywasz, to sugerujemy opuszczenie kraju.
Uwaga! Na niektórych obszarach kraju obowiązuje stan wyjątkowy, zakaz zgromadzeń i godzina policyjna. W wielu częściach kraju dochodzi do walk wojsk rządowych z ugrupowaniami zbrojnymi
i bojówkami. Największe zbrojne organizacje etniczne zintensyfikowały działalność antyrządową na kontrolowanych przez siebie terenach Wjazd do niektórych części kraju, w związku z trwającymi konfliktami etnicznymi, może wymagać zgody MSW i/lub miejscowego dowództwa armii.
Trwający konflikt zbrojny oraz kryzys polityczny powoduje niedostępność podstawowych usług,
w tym usług medycznych i transportowych.
Na pograniczu z Tajlandią sytuacja jest bardzo niestabilna. Nie należy wykluczyć wprowadzenia ograniczeń w pobycie na terenach przygranicznych. Na obszarze operują bojówki i gangi przemytników; dochodzić może do starć z siłami zbrojnymi.
Na całym terytorium Mjanmy występuje zagrożenie atakami terrorystycznymi. Wysokie ryzyko występuje szczególnie w okolicach ważnych uroczystości z okazji:
- Myanmar National Day (4 stycznia)
- the anniversary of the 2021 coup (1 lutego)
- Union Day (12 lutego)
- Peasants Day (2 marca)
- Armed Forces Day (27 marca)
- Martyrs’ Day (19 lipca)
- the anniversary of the execution of political prisoners (23- 25 lipca)
- the lapsing of the state of emergency (1 sierpnia)
- the 8888 uprising (8 sierpnia)
W wielu miejscach dochodzi do ataków zbrojnych na budynki wojskowe i rządowe, posterunki policji oraz obiekty hotelowe i gastronomiczne powiązane z władzami wojskowymi.
Zachowaj ostrożność i unikaj wszelkich demonstracji, dużych tłumów i zgromadzeń politycznych. Nie rób zdjęć ani filmów przedstawiających policję, demonstracje, obiekty wojskowe lub personel wojskowy.
Zawsze noś przy sobie paszport zawierający wizę. Przy podróży po kraju będziesz wielokrotnie weryfikowany w policyjnych lub wojskowych punktach kontrolnych.
Uwaga! Mogą występować czasowe utrudnienia lub wyłączenia działania internetu oraz sieci telefonicznej. Zadbaj o to, aby bliscy mieli wiedzę gdzie przebywasz.
Używanie drona w pobliżu budynków rządowych, obiektów sakralnych, a nawet obiektów turystycznych może skutkować karami, w tym więzieniem. Jeśli chcesz zabrać ze sobą drona i używać go w Mjanmie, uzyskaj pozwolenie władz Mjanmy.
Jeśli zignorujesz instrukcje wojskowe lub godzinę policyjną możesz zostać zatrzymany, a w przypadku skazania – grozi Ci długa kara więzienia. Władze lokalne mogą nieoczekiwanie zmienić zasady obowiązywania godziny policyjnej. Śledź na bieżąco komunikaty i zalecenia lokalnych władz
i przewodników.
Na obszarach wiejskich w prowincjach Arakan (Rakhin), Shan i Kachin występuje duże rozmieszczenie min przeciwpiechotnych. Ich liczba zwiększyła się po zamachu stanu w 2021 r. Niektóre zaminowane obszary mogą być nieoznakowane. Zachowaj szczególną ostrożność i unikaj schodzenia z głównych szlaków komunikacyjnych.
Uważaj na oferty pracy, które wydają się zbyt atrakcyjne, aby mogły być prawdziwe. Zdarzały się przypadki nielegalnego zabierania paszportów pracownikom i przetrzymywania ich w złych warunkach zmuszając do udziału w oszustwach telefonicznych i internetowych. Odzyskanie paszportu może być bardzo trudne lub wiązać się z koniecznością uiszczenia wysokich opłat na rzecz oszustów.
Nie ma szczególnych zagrożeń przestępczością pospolitą, choć w miejscowościach turystycznych istnieje spore ryzyko kradzieży. Odnotowuje się zauważalne zmniejszenie bezpieczeństwa turystów w dużych miastach (Rangun, Mandalay). Zwróć uwagę na właściwe przechowywanie środków finansowych i paszportów (nie w zewnętrznych kieszeniach, portfelach ani trzymanych w rękach saszetkach). Unikaj poruszania się po zmroku, zwłaszcza w starych centrach miast.
Należy przestrzegać ogólnie przyjętych zasad bezpieczeństwa w klubach nocnych i w barach. Zdarzają się przypadki dosypywania narkotyków do drinków, ataki na tle seksualnym oraz bójki.
Mjanma leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od kwietnia do października występuje zagrożenie cyklonami tropikalnymi. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi lub cyklonu są dostępne na poniższej stronie.
Pamiętaj! W związku z brakiem polskiej placówki, możliwość udzielenia bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim może być ograniczona. Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. Na mocy tzw. praktycznych uzgodnień, pomocy konsularnej obywatelom polskim w Mjanmie udziela Ambasada Niemiec w Rangunie (dane kontaktowe znajdziesz na dole strony).
Jeśli mimo powyższych rekomendacji zdecydujesz się na podróż to pamiętaj o zgłoszeniu podróży
w systemie Odyseusz.
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- Paszport TAK, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy Mjanmy.
- Paszport tymczasowy TAK, musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy Mjanmy.
- Dowód osobisty NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy Mjanmy.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Tak, obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Sprawdź jak uzyskać e-wizę na stronie internetowej Ministerstwa Imigracji i Ludności.
Informacje na temat wiz, w tym zasady uzyskiwania wiz po przekroczeniu granicy („visa on arrival”) dostępne również na stronie internetowej Ministerstwa Imigracji i Ludności.
Skontaktuj się z najbliższą placówką dyplomatyczną Mjanmy właściwą dla twojego miejsca zamieszkania. Jeżeli mieszkasz w Polsce, skontaktuj się z Ambasadą Mjanmy w Berlinie.
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Od 1.03.2024 nie ma już obowiązku przedstawiania ubezpieczenia obejmującego koszty leczenia COVID-19 przy wjeździe do Mjanmy. Cudzoziemcy zobowiązani są jednak pokryć wszystkie koszty związane z ewentualną opieką medyczną, w tym koszty testów i izolacji. Możliwy jest zakup ubezpieczenia medycznego w towarzystwie ubezpieczeniowym Myanma Insurance (szczegółowe informacje na stronie www.mminsurance.gov.mm).
Brak innych wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Tak, w formie pisemnej, w j. angielskim lub przetłumaczona na angielski.
- Zasady pobytu
Istnieje obowiązek meldunkowy. Polega na wypełnieniu szczegółowej karty rejestracyjnej podczas kwaterowania w hotelu. Służby bezpieczeństwa mogą kontrolować hotele i inne miejsca zakwaterowania w celu sprawdzenia, czy przepisy meldunkowe są przestrzegane. Za ich złamanie grozi kara więzienia.
W związku z zamachem stanu oraz trwającym konfliktem zbrojnym, przedłużanie wiz i pobytu w miejscowych urzędach imigracyjnych jest utrudnione lub niemożliwe.
Ubezpieczenie
Cudzoziemcy przy wjeździe muszą okazać ubezpieczenie, które obejmuje koszty leczenia związane z COVID-19. Można też wykupić ubezpieczenie medyczne na granicy w towarzystwie ubezpieczeniowym Myanma Insurance (szczegółowe informacje na stronie www.mminsurance.gov.mm).
Niezależnie od powyższego, wykup ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego.
Jeśli nie masz ubezpieczenia, licz się z koniecznością pokrycia bardzo wysokich kosztów leczenia z własnej kieszeni. Brak środków może oznaczać nieprzyjęcie do szpitala. Z kolei nieuregulowanie kosztów już udzielonej opieki medycznej może pociągać za sobą konsekwencje prawne.
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Przed wyjazdem sprawdź, który z międzynarodowych ubezpieczycieli oferuje polisy uznawane w Mjanmie. Potwierdź, czy przewiduje ona pokrycie kosztów opieki medycznej bezpośrednio przez ubezpieczyciela, czy też wymagana będzie przedpłata przez ubezpieczonego i późniejsze rozliczenie.
Zdrowie
Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (za wyjątkiem sytuacji, w której turysta przebywał na obszarze dotkniętym epidemią żółtej febry). Szczepienia są jednak zalecane. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzka stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Odnotowywane są przypadki cholery, dengi i japońskiego zapalenia mózgu.
Należy przestrzegać zasad higieny tropikalnej: pić tylko wodę butelkowaną, nie używać kostek lodu do napojów, dokładnie myć ręce przed każdym posiłkiem, nie jeść owoców ze skórką, sałat, surowego mięsa itd.
Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom, w bardziej skomplikowanych przypadkach konieczny jest transport lotniczy do Bangkoku.
Można przywieźć 30-dniowy zapas leków (w tym leków na receptę) niezawierających substancji kontrolowanych. Leki powinny być w oryginalnych opakowaniach i należy mieć ze sobą receptę/list od lekarza – w języku angielskim. W celu weryfikacji, czy dany lek jest uznawany w Mjanmie za substancję kontrolowaną, należy skontaktować się z Ambasadą Mjanmy w Berlinie.
Informacje nt. polskich przepisów dot. przewozu leków znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
Podróżowanie po kraju
Zawsze noś przy sobie paszport zawierający wizę. Przy podróży po kraju będziesz wielokrotnie weryfikowany w policyjnych lub wojskowych punktach kontrolnych.
Polskie prawo jazdy ani międzynarodowe prawo jazdy nie uprawnia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jedynym uznawany dokumentem jest birmańskie prawo jazdy, o które można się ubiegać w miejscowym Ministerstwie Transportu Drogowego i Administracji.
Prowadzenie pojazdów bez miejscowego prawa jazdy może w razie wypadku skutkować utratą wszelkich uprawnień wynikających z ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia – najczęściej bardzo wysokich – kosztów leczenia oraz kosztów wynikających z odpowiedzialności cywilnej.
Obowiązuje ruch prawostronny, jednakże większość samochodów ma kierownicę przystosowaną do ruchu lewostronnego. Drogi są w bardzo kiepskim stanie technicznym.
Dostęp do wielu regionów kraju jest ograniczony z powodu niestabilnej sytuacji etnicznej. Ograniczenia mogą dot. całkowitego zakazu wjazdu lub ograniczać się do środka transportu (np. wyłącznie drogą lotniczą). Większość miejsc turystycznie atrakcyjnych można zwiedzać jedynie w zorganizowanych grupach z miejscowym przewodnikiem i po wcześniejszym uzyskaniu zgody właściwego Ministerstwa (Tourism Regulation Departament).
Turyści, którzy zboczą z wytyczonych szlaków turystycznych narażeni są na zatrzymywanie przez liczne patrole policyjne; występują ukryte przydrożne miny przeciwpiechotne. Dostęp do regionów przygranicznych jest bardzo ograniczony. Niektóre lądowe przejścia graniczne zostały otwarte dla ruchu turystycznego, co jednak w każdej chwili może uleć zmianie. Istnieje możliwość zatrzymania paszportu przez miejscowe służby graniczne na czas pobytu na terytorium kraju.
Cło
Zagraniczne środki płatnicze powyżej 2.000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Jedynym ograniczeniem dotyczącym środków finansowych jest zakaz przywozu i wywozu waluty miejscowej. Można ją wymienić tylko na bony płatnicze (towarowe). Przy wyjeździe jedynie bony wykupione na kwotę wyższą niż 300 USD mogą być ponownie zamienione na walutę wymienialną.
Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz Mjanmy (nie dotyczy wyrobów rzemieślniczych).
Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT. Istnieje zakaz wywozu lokalnych zwierząt i roślin i wyrobów z nich wykonanych.
Wwóz drona i innego sprzętu specjalistycznego wymaga uzyskania uprzedniej zgody władz Mjanmy. Skontaktuj się z najbliższą Ambasadą Mjanmy w sprawie uzyskania szczegółów.
Przepisy prawne
Handel narkotykami i ich przemyt są bardzo surowo karane, włącznie z karą śmierci.
Surowo traktowane jest też obrażanie uczuć religijnych np. poprzez noszenie wizerunku Buddy w sposób, który może być uznany za obraźliwy lub celowe, niewłaściwe i obraźliwe zachowania w pagodach i klasztorach.
Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą pozbawienia wolności, z dożywotnim pozbawieniem wolności włącznie.
Obyczaje
Niezastosowanie się do obowiązujących norm (reguły zachowania w świątyniach oraz miejscach kultu religijnego) może spowodować konflikt z miejscową ludnością. Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, trzeba należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona czy szorty są niedozwolone), należy zdjąć buty i skarpetki.
Nie należy podejmować dyskusji na tematy społeczno-polityczne oraz zaczepiać miejscowych kobiet.
Przydatne informacje
Na terenie całego kraju istnieją spore utrudnienia w dostępności sieci GSM. W hotelach istnieje możliwość korzystania z internetu.
Istnieje możliwość korzystania z bankomatów oraz płacenia kartą płatniczą jedynie w dużych miastach (Rangun), niektórych hotelach i centrach turystycznych. Należy mieć przy sobie zapas środków pieniężnych (USD), banknoty powinny być stosunkowo nowe i bez żadnych zapisów odręcznych.
Bezpieczne, tanie i relatywnie wygodne jest podróżowanie autobusami międzymiastowymi – jednak tylko w regionach nieobjętych zakazami/ograniczeniami wjazdu. Jest to jednak czasochłonna forma podróżowania, np. Rangun-Bagan, samolotem: 1 godz 15 min., autobusem: 11 godz.
Przydatne telefony
Pogotowie ratunkowe: 192
Straż pożarna: 191
Policja: 199
Ambasada Niemiec w Rangunie:
+95 1 54 89 51,
+95 1 54 89 52,
+95 1 54 89 53
http://www.rangun.diplo.de/
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.