W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ambasador Buzalski odwiedził miejsca realizacji projektów rozwojowych w Tanzanii

21.12.2022

Ambasador Krzysztof Buzalski udał się do Udzungwa i Doliny Kilombero, gdzie w ramach małych grantów ze środków polskiej pomocy Ambasada RP w Dar es Salaam już od kilku lat wspiera działania organizacji pozarządowej STEP na rzecz ochrony bioróżnorodności Tanzanii i osiągnięcia stanu, w którym ludzie i dzika przyroda będą współistnieć w sposób bezkonfliktowy. Jest to niewątpliwie jedno z kluczowych wyzwań naszych czasów.

Rozwój pszczelarstwa w Udzungwa w ramach projektu STEP współfinansowanego przez Polską pomoc.

Leżąca między Parkiem Narodowym Gór Udzungwa a Parkiem Narodowym Nyerere Dolina Kilombero jest gęsto zaludniona i niezwykle żyzna, a jednocześnie ma ogromne znaczenie dla ekologicznego dobrobytu południowej Tanzanii. Rejon ten zawiera ważne korytarze migracyjne dla słoni – łączą one bowiem oba ekosystemy. Słoń afrykański to gatunek o dużym zasięgu występowania, a z uwagi na swoje zachowania migracyjne często porusza się po obszarach zasiedlonych przez ludzi, niejednokrotnie niszcząc także cenne dla rolników uprawy, co skutkuje stratami ekonomicznymi i zmniejszeniem bezpieczeństwa żywnościowego wśród miejscowych społeczności. Konflikty między ludźmi a słoniami zagrażają populacjom tych zwierząt poprzez odwetowe zabijanie, a nawet zwiększoną tolerancję dla kłusownictwa.

W 2022 r. Ambasada RP w Dar es Salaam nadal wspierała w związku z tym działania STEP na rzecz bezkonfliktowego współistnienia ludzi i słoni w dolinie Kilombero. Kontynuowane były przede wszystkim działania edukacyjne. Program edukacyjny adresowany do młodzieży z miejscowych szkół został rozszerzony o nowe treści dotyczące koegzystencji ludzi i słoni. Poszerzeniu wiedzy i budowaniu więzi młodzieży ze środowiskiem naturalnym służyć miał też program zwiedzania Parku Narodowego Gór Udzungwa adresowany w tym roku do 40 uczniów. Szkolenia nt. współistnienia ludzi i słoni zapewniono ponadto miejscowym rolnikom. Celem wspieranych przez Polską Pomoc działań jest zapewnienie długoterminowej odbudowy tej ważnej dla całego świata populacji słoni, a jednocześnie poprawienie bezpieczeństwa, dobrostanu i źródeł utrzymania społeczności lokalnych. Dlatego też wykorzystując fakt, że jedną z metod ochrony pól uprawnych przed słoniami, które wspiera nasza placówka, jest tworzenie ogrodzeń z uli, w 2022 r. nasza pomoc skoncentrowała się również na wsparciu rozwoju pszczelarstwa jako źródła utrzymania dla miejscowych rolników. Oprócz tego kontynuowaliśmy wsparcie działań na rzecz zwiększania przedsiębiorczości miejscowej populacji poprzez rozwijanie potencjału Wiejskich Stowarzyszeń Pożyczkowo-Oszczędnościowych (Village and Savings Loan Associations, VSLA). Przeprowadzone zostały szkolenia ukierunkowane na rozwijanie umiejętności finansowych oraz szkolenia w zakresie budżetowania. Ponad połowę beneficjentów tych szkoleń stanowiły kobiety. W tym roku budowane były dodatkowo nowe ogrodzenia zapobiegające wtargnięciom słoni na pola uprawne w celu zmniejszenia szkód w płodach rolnych – tym razem powstawały płoty składające się z uli i metalowych pasów wydających na wietrze odstraszający słonie dźwięk.

W ramach monitoringów projektów rozwojowych realizowanych dotychczas przez placówkę Ambasador Krzysztof Buzalski odwiedził także znajdujący się w centralnej Tanzanii obszar Usandawe, szczególnie bogaty w stanowiska ze sztuką naskalną. Malowidła zostały wykonane przez przodków dzisiejszych mieszkańców regionu – Sandawe. Dzięki zaangażowaniu polskiego archeologa Macieja Grzelczyka oraz Ambasady RP w Dar es Salaam, pod koniec 2021 r. zakończono realizowany w ramach polskiej pomocy projekt zakładający aktywizację i edukację mieszkańców obszaru Usandawe w celu ochrony sztuki naskalnej oraz dziedzictwa kulturowego ww. społeczności.

Ambasador Krzysztof Buzalski miał ponadto okazję spotkać się z dziećmi z Tungi i okolic Morogoro we wschodniej części kraju, które korzystają już z boiska do koszykówki zbudowanego dzięki środkom z Polskiej Pomocy we franciszkańskim centrum edukacyjno-sportowym. Region zamieszkuje liczna młodzież wychowująca się w trudnych warunkach, często w rodzinach dysfunkcyjnych. Z uwagi m.in. na duże bezrobocie w regionie odnotowuje się tu stosunkowo wysoką liczbę kradzieży czy napadów. Słaba infrastruktura nie pozwala na aktywność edukacyjno-rekreacyjną młodzieży. Projekt zrealizowany w 2022 r. miał zatem na celu wsparcie rozwoju lokalnej młodzieży i budowanie jej lepszej przyszłości.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}