Ambasador Krzysztof Buzalski na inauguracji projektów rozwojowych
30.10.2019
W dniach 22-26 października 2019 r. Ambasador Buzalski wziął udział w inauguracji projektów rozwojowych skupionych na wsparciu produkcji mleka, tworzeniu miejsc pracy dla młodzieży oraz zapewnieniu szans edukacyjnych dzieciom z obszarów wiejskich w Tanzanii.
Uroczystość inauguracji spółdzielni mleczarskiej Kondiki w powiacie Mwika zgromadziła ok. 200 osób, a wśród gości honorowych znalazła się m. in. komisarz regionu Kilimandżaro Anna Mghira. Wydarzenie było związane z otwarciem nowych budynków spółdzielni, co umożliwi jej m. in. handel paszą i lekami dla krów oraz udzielanie bezpłatnych porad hodowcom. Projekt obejmuje również budowę potencjału produkcji mleka, maślanki i jogurtów przez spółdzielnię, a także budowę systemu skupu mleka i dystrybucji produktów mlecznych w regionie Kilimandżaro. Hodowla krów i sprzedaż mleka jest szansą dla gospodarstw tego regionu, które po przejściu zarazy krzewów kawy straciły główne źródło utrzymania i w chwili obecnej zarabiają głownie na sprzedaży bananów. Dywersyfikacja upraw i hodowli jest często jedyną szansą dla lokalnych wspólnot w Afryce, bardzo podatnych na światowe wahanie cen produktów nieprzetworzonych. Projekt „Wsparcie rozwoju wydajności, konkurencyjności i skali działania lokalnych spółdzielni mleczarskich w rejonie Kilimandżaro” realizowany przez Fundację Ekonomiczną Polska - Afryka Wschodnia i finansowany ze środków Polskiej pomocy ma też na celu zapewnienie stabilnego źródła utrzymania dla kilkuset młodych ludzi przy dystrybucji i sprzedaży mleka za pomocą mobilnych punktów sprzedaży (z motocykla).
Inauguracja projektu w Kiabakari, polegającego na dofinansowaniu zakupu autobusu dla szkoły podstawowej, objęła m. in. uroczystość wręczenia uczniom dyplomów ukończenia klasy zerowej i siódmej oraz turniej sportowy dla szkół. Finał regionalnych mistrzostw w piłce nożnej zgromadził około 2500 gości, głownie dzieci i młodzieży z Kiabakari. Dzięki projektowi Polskiej pomocy dzieci z położonych dalej wiosek uzyskały możliwość nauki w szkole w Kiabakari, jednej z najlepszych placówek edukacyjnych w Tanzanii (172 pozycja na ponad 7200 notowanych szkół). W ciągu ostatnich 12 lat polskie wsparcie dla Kiabakari pozwoliło m. in. na budowę i wyposażenie tej szkoły, a także uruchomienie najlepszego w regionie ośrodka zdrowia, gdzie przebywający okresowo polscy lekarze przeprowadzają operacje chirurgiczne, zabiegi usuwania zaćmy oraz szkolenia ratownicze. W 2019 r. Fundacja Kiabakari realizowała dwa projekty realizowane ze środków Polskiej pomocy: „Poprawa dostępności usług edukacyjnych w Kiabakari” oraz „Wolontariusze na Sygnale” - stacjonarna i wyjazdowa pierwsza pomoc medyczna dla mieszkańców gminy Kukirango w Tanzanii”.