W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Burundi

Bezpieczeństwo

Sytuacja polityczna w Burundi pozostaje napięta i nie można wykluczyć nagłej jej eskalacji. W nieodległej przeszłości dochodziło w Burundi do krwawych zamieszek i starć z siłami zbrojnymi.

Na obszarach przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga i częściowo z Rwandą dochodzić może do starć sił zbrojnych z rebeliantami i przemytnikami. W parkach narodowych dochodziło w przeszłości do operacji sił zbrojnych.

Na terenie całego kraju dochodzić może do napadów rabunkowych.

W Bużumburze turyści mogą paść ofiarą licznych przestępstw pospolitych (kradzieże pieniędzy, szczególnie podczas pobierania gotówki w bankomatach, kradzieże kieszonkowe, włamania i kradzieże samochodów). Należy unikać poruszania się po zmroku. Zdarzają się też napady na biura i domy cudzoziemców pracujących w instytucjach pomocowych i przedstawicielstwach firm zachodnich. Zaleca się unikanie zgromadzeń, w szczególności o charakterze politycznym.

 

Wjazd i pobyt

 

  1. Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
  • Paszport: TAK
  • Paszport tymczasowy: NIE
  • Dowód osobisty: NIE
  1. Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?

Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu.

  1. Czy trzeba wyrobić wizę?

Tak. Wizę należy uzyskać w odpowiednim przedstawicielstwie dyplomatycznym Burundi.Ambasada Burundi w Moskwie jest akredytowana na Polskę. Koszt wizy to 65 EUR za wizę ważną miesiąc i 195 EUR za wizę ważną trzy miesiące. Czas rozpatrywania wniosku to ok. 15 dni. Więcej informacji: burundiemb.ru/visas/.

  1. Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?

Obowiązuje zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej febrze.

Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.

  1. Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?

Tak.

  1. Zasady pobytu

Należy zawsze mieć przy sobie kopię paszportu i wizy.

Po przybyciu należy zarejestrować się przed Police de l’Air, des Frontières et des Etrangers. Meldunek obowiązuje podróżnych planujących pobyt dłuższy niż rok (należy osobiście stawić się w Commissariat Général des Migrations w Budżumburze z paszportem).

Posiadanie narkotyków jest surowo karane. Homoseksualizm jest nielegalny.

W wielu miejscach płatność kartą nie jest możliwa.

Zdrowie

Przed planowaną podróżą zaleca się konsultacje u lekarza medycyny tropikalnej w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

Obowiązuje zaświadczenie o szczepieniu przeciw żółtej febrze. Potwierdzenie szczepienia może być wymagane już w momencie aplikowania o wizę.

Zdecydowanie zalecana jest profilaktyka przeciwmalaryczna (przed przyjazdem, w trakcie pobytu oraz po powrocie).

Odradza się kąpiele w rzekach i jeziorach ze względów epidemiologicznych i bezpieczeństwa.

Opieka medyczna jest na niskim poziomie i ma ograniczony zasięg. Zastrzeżenia budzi stan higieny, profesjonalizm świadczonych usług oraz zaopatrzenie w leki i środki sanitarne.

Należy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową zapewniającą m.in. możliwość lotniczego transportu medycznego. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą być transportowani do Kenii lub RPA.

Sugerujemy, aby osoby podróżujące do Burundi i sąsiadujących krajów na bieżąco śledziły wskazania WHO dostępne na stronie: Disease Outbreak News (who.int)

Urzędem właściwym w kwestii leków w Burundi jest Ministerstwo Zdrowia: minisante.bi. Wszelkie zapytania należy kierować bezpośrednio do urzędu (email: info@minisante.bi). Konsul nie posiada dodatkowych informacji nt. zasad importu konkretnych leków.

Pacjenci przyjmujący leki psychotropowe powracający do kraju powinni uwzględnić wytyczne Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego: www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch prawostronny. W całym kraju powszechne są drogowe punkty kontrolne, w których policja ma prawo przeszukiwać pojazdy.

Drogi asfaltowe są generalnie dość dobre. Drogi w rejonach górskich są niebezpieczne dla kierowców nieprzyzwyczajonych do warunków jazdy w Afryce (wiele osób i zwierząt na poboczach, krótkie, intensywne deszcze, nagłe zmiany nawierzchni, brak przewidywalności zachowań innych uczestników ruchu drogowego).

Zaleca się podróżowanie pojazdem z napędem na cztery koła. Pora deszczowa znacznie utrudnia przemieszczanie się po kraju, drogi mogą być blokowane osuwającym się gruntem. Zaleca się zabieranie w podróż nawet kilku zapasowych opon.

Odradza się korzystanie z transportu zbiorowego (minibusy, taksówki) z uwagi na zły stan techniczny pojazdów, słabe wyszkolenie kierowców i częste wypadki.

Przepisy prawne

Posiadanie i używanie narkotyków oraz handel nimi są zabronione, a kary za łamanie tych przepisów są bardzo surowe.

Homoseksualizm jest nielegalny od 2009 r. Współżycie z osobą tej samej płci jest zagrożone karą grzywny lub pozbawienia wolności.

Przydatne informacje

W Bużumburze i kilku innych miejscowościach Burundi przebywają polscy misjonarze i siostry zakonne.

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://consular-protection.ec.europa.eu

 

 


Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.

{"register":{"columns":[]}}