Dialog Partnerski między Tanzanią a UE
10.12.2024
10 grudnia 2024 r. w Dar es Salaam odbył się pierwszy Dialog Partnerski między Zjednoczoną Republiką Tanzanii a Unią Europejską w ramach Porozumienia z Samoa.
Dialog Partnerski Tanzania-UE przeprowadzony w Międzynarodowym Centrum Kongresowym im. Juliusa Nyerere (JNICC) skoncentrował się na takich tematach, jak: relacje między UE a TZ w oparciu o nowe porozumienie z Samoa, dobre zarządzanie i demokracja, współpraca w zakresie gospodarki i zrównoważonego wzrostu (w tym inwestycje i sektor prywatny, handel, Global Gateway, zmiany klimatu i niebieska gospodarka), bezpieczeństwo morskie, zwalczanie ekstremizmu i terroryzmu oraz zorganizowanej przestępczości (UE jest już aktywna w regionie w zakresie bezpieczeństwa morskiego, zwalczania przestępczości zorganizowanej i usprawniania procedur służących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy), a także sytuacja bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej i regionalna rola Tanzanii w SADC oraz EAC.
W trakcie dialogu potwierdzono silne relacje Tanzanii i UE oraz jej państw członkowskich zbudowane na wspólnych wartościach i interesach, partnerstwie i przyjaźni. Strony potwierdziły wspólne zobowiązanie do poszanowania podstawowych praw i wolności, a także wartości demokratycznych, dobrych rządów i pokojowych stosunków międzynarodowych zapisanych w Karcie Narodów Zjednoczonych i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.
Omawiając współpracę w zakresie bezpieczeństwa UE wyraziła uznanie dla wkładu Tanzanii w stabilność w regionie Wielkich Jezior i w północnym Mozambiku oraz przyjęła do wiadomości pierwszy wniosek Tanzanii o pomoc w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (European Peace Facility) w celu wsparcia jej inicjatyw na rzecz pokoju i bezpieczeństwa.
Podkreślono również wspólne zaangażowanie we współpracę polityczną i gospodarczą, a także zwrócono uwagę na postęp we wspieraniu zrównoważonego wzrostu i stabilności regionalnej. Strona unijna przypomniała, że jest znaczącym inwestorem w Tanzanii, zwłaszcza w takich sektorach jak energetyka, turystyka, rolnictwo i infrastruktura. W ubiegłym roku lwią część turystów odwiedzających ten kraj, w szczególności Zanzibar, stanowili właśnie obywatele UE. UE i jej państwa członkowskie są także największymi inwestorami z sektora prywatnego na Zanzibarze. W ciągu ostatnich dziesięciu lat UE zainwestowała w Tanzanii szacunkowo 3 miliardy EUR, tworząc przy tym liczne miejsca pracy. UE współpracuje z Tanzanią także m.in. poprzez współpracę rozwojową i wsparcie budżetowe.
Dialogowi współprzewodniczyli tanzański wiceminister spraw zagranicznych i współpracy wschodnioafrykańskiej Cosato D. Chumi oraz dyrektor zarządzająca ds. Afryki w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych amb. Rita Laranjinha. Wzięli w nim także udział szefowa Delegatury UE w Dar es Salaam Christine Grau, ambasadorowie Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Węgier i Włoch, a także chargée d’affaires a.i. ambasady Irlandii. Ambasadę RP w Dar es Salaam reprezentowała chargée d’affaires a.i Katarzyna Sobiecka. Ze strony tanzańskiej udział w Dialogu Partnerskim wzięli m.in. amb. Said Shaib Mussa (zastępca stałego sekretarza w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Wschodnioafrykańskiej Zjednoczonej Republiki Tanzanii), ambasador Tanzanii w Niemczech akredytowany także na Polskę Hassan Iddi Mwameta, ambasador Tanzanii w Belgii Abouk Nyamanga, a także inni przedstawiciele wysokiego szczebla tanzańskich resortów finansów, energii, hodowli i rybołówstwa, rolnictwa, przemysłu i handlu, ministerstwa ds. rozwoju społeczności, a także takich agend rządowych/instytucji jak National Counter-Terrorism Centre (NCTC), Financial Intelligence Unit (FIU) oraz Tanzania Revenue Authority (TRA).