W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działamy na rzecz zwiększenia przedsiębiorczości mieszkańców Usandawe i ochrony sztuki naskalnej w Rezerwacie Swaga Swaga

21.01.2022

Dzięki zaangażowaniu polskiego archeologa Macieja Grzelczyka oraz Ambasady RP w Dar es Salaam, pod koniec 2021 r. zakończono realizowany w ramach polskiej pomocy projekt zakładający aktywizację i edukację mieszkańców obszaru Usandawe w Tanzanii w celu ochrony sztuki naskalnej oraz dziedzictwa kulturowego społeczności Sandawe.

Swag_Swaga 2021_3

Znajdujący się w centralnej Tanzanii obszar Usandawe jest szczególnie bogaty w stanowiska ze sztuką naskalną. Malowidła były wykonywane przez przodków dzisiejszych mieszkańców regionu – Sandawe. Społeczność ta liczy obecnie ok. 15-20 tysięcy osób, dla których malowidła w większości przypadków jawią się jako enigmatyczne znaki stanowiące o obecności przodków. Znaczenie tutejszej sztuki naskalnej dla świata naukowego oraz dziedzictwa kulturowego jest bezcenne, jednakże sami członkowie społeczności Sandawe nie posiadają podstawowych informacji na temat malowideł, a także nieumyślnie przyczyniają się do ich niszczenia. Projekt realizowany w ramach Polskiej pomocy służy zmianie tego stanu rzeczy, do czego niezbędna jest edukacja lokalnych mieszkańców, poczynając od najmłodszych mieszkańców regionu po przedstawicieli lokalnych władz.

Obecnie wspólnota Sandawe utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa i wypasu zwierząt. Jednocześnie miejsce realizacji projektu znajduje się ok. 200 km od stolicy Tanzanii – Dodomy, w której co roku rośnie liczba krajowych i zagranicznych gości. Swaga Swaga to najbliższy zatem od stolicy kraju rezerwat przyrody i cel turystyczny. Wysoce prawdopodobny jest wzrost liczby gości odwiedzających to miejsce w najbliższych latach.

W ramach projektu zostały przeprowadzone zajęcia na temat znaczenia dziedzictwa kulturowego, jakim są malowidła naskalne, z uczniami ośmiu szkół w obszarze otaczającym Kwa Mtoro. Spotkały się one z życzliwym przyjęciem ze strony nauczycieli, którzy często dziękowali za docenienie lokalnej kultury, która w Tanzanii często uznawana jest za mniej wartościową. Zrealizowano też szkolenia pracowników rezerwatu Swaga Swaga oraz opracowano  wystawę zdjęć, którą dysponują obecnie władze parku. Przygotowano i rozdystrybuowano również liczne materiały informacyjno-promocyjne, w tym plakaty, ulotki, T-shirty i torby promocyjne. W przygotowywaniu niektórych materiałów promocyjnych udział brały lokalne kobiety. Grupa lokalnych mieszkańców zdobyła dzięki temu umiejętności, które pozwolą im wytwarzać rękodzieło (np. papier czerpany) i gromadzić zyski z takiej działalności także w przyszłości. Dzięki projektowi mieszkańcy zyskają większą możliwość realnego zysku płynącego z turystyki.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}