W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki Polskiej pomocy dzieci z gór Usambara już korzystają z kolejnej świetlicy pozalekcyjnej

09.12.2021

Każdego dnia już ok. 300 dzieci z regionu gór Usambara w Tanzanii korzysta ze świetlic pozalekcyjnych w salach wyremontowanych i wyposażonych dzięki Polskiej pomocy. W tym roku dzięki zaangażowaniu partnera lokalnego – A.D. Views Management Ltd. oraz środkom przekazanym w ramach polskiej współpracy rozwojowej przez Ambasadę RP w Dar es Salaam już ok. 300 dziewcząt i chłopców z dystryktu Lushoto w górach Usambara na północy Tanzanii uczęszcza do specjalnie przygotowanych świetlic zapewniających nie tylko bezpieczne miejsce do zabawy, ale przede wszystkim do nauki.

Świetlica w Usambara 2021_7

W ramach tegorocznego projektu „Kraina Sióstr 2”, będącego kontynuacją działań z poprzedniego roku, wyremontowane zostały i wyposażone w meble kolejne pomieszczenia, w których dzieci mogą poczytać książkę, odrobić zadania matematyczne czy po prostu pobawić się i odpocząć. Należąca do świetlicy biblioteczka została zaopatrzona w podręczniki, z których dzieci mogą korzystać na miejscu lub które mogą wypożyczyć do domu.

Od momentu jego uruchomienia projekt cieszy się ogromnym powodzeniem wśród miejscowej społeczności i coraz liczniej przyciąga dzieci, które poszukują lepszych warunków do nauki i rozwijania swojej wiedzy, talentów, umiejętności interakcji z rówieśnikami. Na co dzień chłopcy i dziewczęta z regionu gór Usambara borykają się z licznymi przeszkodami na drodze do lepszego wykształcenia: nie mają fizycznej przestrzeni pozwalającej na skoncentrowanie się na nauce, obarczane są też dużą liczbą obowiązków domowych, a ich rodzice nie angażują się w ich kształcenie. Otwarcie dzięki polskim środkom świetlic to zatem dla tych dzieci wyjątkowa szansa na lepszą edukację.

Początkowo projekt adresowany był jedynie do dziewcząt, które stanowią najmniej uprzywilejowaną pod względem możliwości kształcenia i rozwoju zarówno intelektualnego jak i emocjonalnego grupę społeczną w Tanzanii, a na celu miał budowanie potencjału żeńskiej części społeczeństwa w dystrykcie Lushoto dając jej lepsze przygotowanie do codziennego życia oraz do pracy. Sukces ubiegłorocznej edycji projektu pokazał jednak także duże zainteresowanie nim ze strony chłopców, dlatego w tym roku przy szkole podstawowej w Mtae oprócz kolejnej sali dla dziewcząt otwarta została także świetlica właśnie dla chłopców.

fot. Michał Dzikowski

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}