W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kontynuujemy działania na rzecz ochrony środowiska oraz rozwoju przedsiębiorczości w dolinie Kilombero i górach Udzungwa.

19.11.2024

Konsul RP Wojciech Łysak odwiedził miejsce realizacji projektu rozwojowego, w ramach którego Ambasada RP w Dar es Salaam wspiera działania organizacji pozarządowej Southern Tanzania Elephant Program (STEP). Najważniejsze cele projektu to promocja pokojowego współistnienia ludzi i słoni w dolinie Kilombero oraz podnoszenie poziomu życia lokalnej przedsiębiorczości. Źródłem finansowania wsparcia jest Polska pomoc.

STEP

Już od kilku lat Ambasada RP w Dar es Salaam angażuje się w działania na rzecz pokojowego współistnienia dzikich zwierząt i lokalnych społeczności, uwzględniając wyzwania związane z rozwojem osadnictwa i rolnictwa na terenach graniczących z obszarami chronionymi. Tegoroczne wsparcie ze środków Polskiej pomocy objęło wielopłaszczyznowe działania STEP w zakresie edukacji dzieci i dorosłych, ochrony upraw rolnych przed wtargnięciem słoni oraz tworzenia kolejnych lokalnych grup oszczędnościowo-pożyczkowych.

W ramach działalności edukacyjnej STEP kontynuuje programy w 28 szkołach oraz rozpoczęło popularyzację wiedzy nt. słoni w kolejnych 10 placówkach oświatowych. Pozwoliło to dotrzeć w tym roku z programem edukacyjnym do ponad 6500 uczniów, z czego połowę stanowiły dziewczęta. Program obejmuje prelekcje, wydarzenia artystyczne oraz turnieje sportowe promujące ochronę słoni. Dodatkowo, 140 uczniów i 35 nauczycieli odwiedziło w dwóch turach Park Narodowy Gór Udzungwa, aby zdobyć praktyczną wiedzę o lokalnej przyrodzie. Pracujący w parku przewodnicy

Projekt zakłada także szkolenia dla dorosłych. Organizacja STEP zorganizowała indywidualne sesje dla 387 rolników, które obejmują ochronę upraw i zasady bezpiecznego zachowania w przypadku napotkania na dzikie zwierzęta, w szczególności słonie. Wieczory filmowe, zrealizowane w kilkunastu wioskach, zgromadziły ponad 1000 uczestników, wzmacniając świadomość ekologiczną i promując pozytywne nastawienie wobec tych ssaków.

Ważnym elementem projektu jest renowacja ogrodzeń chroniących pola rolne przed szkodami powodowanymi przez słonie. Aby ograniczyć zniszczenia upraw, organizacja STEP wsparła w tym roku lokalnych rolników w renowacji 2,6-kilometrowego ogrodzenia w wiosce Kanyenja. Dodatkowo przeprowadzono renowację 2,1-kilometrowego ogrodzenia z metalowych pasków we wsi Magombera. W Kanyenja wzmocniono również ogrodzenie z zawieszonymi ulami, dodając dodatkowe środki odstraszające, takie jak lampy solarne i metalowe paski, co zwiększyło jego skuteczność.

Aby wspierać zrównoważony rozwój, powołano sześć nowych Wiejskich Stowarzyszeń Oszczędnościowo-Pożyczkowych (VSLA). Te lokalne grupy pomagają rolnikom uzyskać dostęp do bezpiecznych i relatywnie nisko oprocentowanych pożyczek. Dzięki nim członkowie VSLA mogą inwestować w swoje gospodarstwa, unikać przedwczesnej sprzedaży plonów i dywersyfikować źródła dochodu. Program szczególnie wspiera kobiety, które stanowią ponad 50% beneficjentów. Zapewniono także dalsze wsparcie organizacyjne 15 istniejącym już grupom VSLA, wzmacniając ich zdolności do działania. VSLA zrzeszają już 546 rolników.

Dzięki wsparciu Polskiej Pomocy rośnie świadomość ekologiczna lokalnych społeczności równolegle z ich komfortem życia. Dolina Kilombero staje się natomiast przykładem harmonijnego współistnienia ludzi i przyrody.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}