Odwiedziliśmy polski cmentarz w Tengeru
06.08.2024
Wicekonsul w Ambasadzie RP w Dar es Salaam Krystyna Fatyga odwiedziła cmentarz polskich uchodźców w Tengeru wraz z uczestnikami Światowego Kongresu Esperanto, który odbył się w tym roku w Aruszy.
Podczas wizyty w tym największym i najlepiej zachowanym miejscu pochówku obywateli Polski w Tanzanii, a także w całej Afryce, mieszczącym się w rejonie miasta Arusza, reprezentująca Ambasadę RP w Dar es Salaam wicekonsul Krystyna Fatyga przybliżyła gościom z Polski jego historię. Spoczywa tu 150 polskich wygnańców z okresu II wojny światowej, którzy towarzyszyli armii generała Andersa w jej wędrówce ze Związku Radzieckiego do Iranu i Palestyny, a następnie zostali przetransportowani i osiedleni w brytyjskich koloniach, w tym na obszarze ówczesnej Tanganiki, a dzisiejszej Tanzanii. Założyli tu polskie osiedla, z których największe znajdowało się właśnie w Tengeru, licząc około 5 tysięcy mieszkańców. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku część z nich wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i innych krajów, ale niektórzy pozostali w Tanzanii.
Nasza placówka opiekuje się sześcioma cmentarzami, na których znajdują się groby cywilów towarzyszących Armii Andersa przybyłych w 1942 r. do Tanganiki.