W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pokaz dokumentu „Ambasador pamięci” w Ambasadzie RP w Dar es Salaam

29.01.2025

Z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz oraz 20. obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Ambasada RP w Dar es Salaam zorganizowała pokaz filmu dokumentalnego "Ambasador pamięci" w reżyserii Magdaleny Żelasko.

Pokaz filmu "Ambasador Pamięci" w reż. M. Żelasko w Ambasadzie RP w Dar es Salaam

Film opowiada historię Stanisława Zalewskiego, który we wrześniu 1943 roku, jako 17-latek, został aresztowany w Warszawie za działalność w polskim ruchu oporu i przewieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau na przymusowe roboty. Następnie trafił do obozów Mauthausen oraz Gusen I i Gusen II, gdzie w nieludzkich warunkach więźniowie byli zmuszani do niewolniczej pracy na rzecz niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Zebrani widzowie mieli okazję wysłuchać wstrząsającego świadectwa pana Zalewskiego, który – podobnie jak wiele innych ofiar nazistowskiego terroru – przez długie lata milczał o swoich tragicznych doświadczeniach. Dopiero po czterdziestu latach zaczął o nich opowiadać. Dziś, w wieku 99 lat, nadal dzieli się swoją historią, pełniąc niezwykłą rolę „ambasadora pamięci”. Film w reżyserii Magdaleny Żelasko daje mu po raz pierwszy możliwość dotarcia z tym przesłaniem do szerszej publiczności.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, organizacji międzynarodowych oraz Polonii. Kierująca placówką Katarzyna Sobiecka, Chargé d’affaires a.i., wygłosiła słowo wstępne, w którym podkreśliła, że obrazy Auschwitz – symbolu niewyobrażalnego cierpienia i okrucieństwa – skłaniają do refleksji nad konsekwencjami obojętności i milczenia w obliczu niesprawiedliwości i przypominają o konieczności przeciwstawiania się wszelkim formom dyskryminacji, nienawiści i ucisku. Podkreśliła, że pamiętając o Auschwitz, przyjmujemy wspólną odpowiedzialność za budowanie pokoju, ochronę najsłabszych oraz dążenie do świata, w którym „nigdy więcej” nie jest jedynie obietnicą, lecz rzeczywistym zobowiązaniem dla nas wszystkich.

Podczas wydarzenia zaprezentowano wystawy Polish Outstanding Women (wśród bohaterek znajduje się Antonina Żabińska, która wraz z mężem ratowała uciekinierów z warszawskiego getta) oraz The Europe We Share – ukazującą wartości współdzielone przez Polskę i wspólnotę europejską.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}