W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc kontynuuje wsparcie Tanzanii w walce z gruźlicą

05.12.2021

Ochrona zdrowia jest jednym z priorytetów współpracy rozwojowej Polski z krajami afrykańskimi. Dlatego w tym roku kontynuujemy dofinansowywanie projektu organizacji APOPO realizowanego w Tanzanii polegającego na wykrywaniu gruźlicy przy pomocy wielkoszczurów południowych.

Apopo_Dar 2021_6

Gruźlica stanowi jedną z dziesięciu najczęstszych przyczyn śmierci w Tanzanii, rodzi też inne problemy takie jak wykluczenie społeczne i ekonomiczne (wstyd i strach przed diagnozowaniem się, przyznaniem się do choroby i leczeniem związany m.in. z ryzykiem utraty pracy, a tym samym często jedynego źródła dochodu dla całej rodziny).

Organizacja APOPO rozwija metodę szkolenia obdarzonych niezwykłym węchem i inteligencją wielkoszczurów południowych, które zdolne są do wykrywania z ogromną precyzją i szybkością obecności prątków gruźlicy w próbkach plwocin pobranych od pacjentów w klinikach z nią współpracujących. Ponadto węch wielkoszczurów charakteryzuje się taką samą lub nawet większą czułością niż lokalnie stosowana mikroskopia rozmazu plwocin. Wykorzystanie szczurów w tej dziedzinie jest też tańsze niż stosowanie tradycyjnych badań laboratoryjnych.

W 2019 r. Ambasada RP w Dar es Salaam wraz z APOPO realizowała projekt, dzięki któremu rozszerzono program detekcji gruźlicy w Tanzanii przez szczury i zapewniono siedzibie APOPO ekologiczne i pewne źródło energii. Dzięki realizacji projektu kolejne kliniki w rejonie Dodomy i Morogoro zostały objęte programem wykrywania gruźlicy. Obecnie Polska pomoc angażuje się w projekt mający na celu przyspieszenie wykrywania gruźlicy w środowiskach o ograniczonych zasobach w Dar es Salaam poprzez zwiększenie wskaźnika wykrywalności przypadków gruźlicy i udostępnienie opieki większej liczbie pacjentów. W programie uczestniczą już dzięki naszemu wsparciu trzy kolejne kliniki.

W ostatnich dniach przedstawicielka Ambasady RP w Dar es Salaam Katarzyna Sobiecka odwiedziła prowadzone przez APOPO laboratorium diagnostyki gruźlicy przy pomocy szczurów, które organizacja założyła w Dar es Salaam w 2016 r. i miała okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda praca z wielkoszczurami. W ciągu zaledwie kilku minut zwierzę wskazało podejrzane próbki wśród 50 testowanych. Jest to praca, na którą tradycyjne laboratorium musiałoby przeznaczyć kilka dni.

Czytaj więcej:

https://www.gov.pl/web/polskapomoc/mali---wielcy-bohaterowie-w-sluzbie-zdrowia-w-tanzanii

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}