W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska pomoc poprawia warunki edukacyjne oraz sanitarno-higieniczne społeczności w Kiabakari

06.04.2022

Na północnym zachodzie Tanzanii – w Kiabakari – zainaugurowano dwa projekty rozwojowe sfinansowane przez MSZ RP w ramach konkursu „Polska pomoc rozwojowa w 2021 r.” i zrealizowane przez Fundację Kiabakari oraz parafię katolicką w Kiabakari.

Kiabakari_04.2022_1

Efektem projektu Shule yangu, Nyumba yangu (Moja szkoła, mój dom) jest gotowy już do ugoszczenia 200 dziewcząt z regionu Mara w Tanzanii - które nie są w stanie dojeżdżać do szkoły, a tym samym mogłyby zostać pozbawione szansy na edukację – nowoczesny piętrowy internat przy szkole podstawowej w Kiabakari. Zamieszkają w nim także uczennice, które na co dzień cierpią z powodu złych warunków mieszkaniowych, sanitarnych i żywieniowych, a także dzieci z rodzin zagrożonych przemocą, które nie mają możliwości nauki w domu. W ramach projektu wykonano dodatkowo badania profilaktyczne dla 300 uczniów szkoły podstawowej, które pozwoliły na ocenę stanu zdrowia dzieci, a także na podjęcie kroków zapewniających ewentualną dalszą diagnozę i stosowne leczenie. Przeprowadzono ponadto cykl szkoleń w ramach Tygodnia Zdrowia i Higieny, a dzieci otrzymały pakiety sanitarne.

Drugi projekt, „Mvua na Jua – Lengo Moja” (Deszcz i Słońce – Jeden Cel), polegał na zapewnieniu niezależności energetycznej funkcjonującemu w Kiabakari ośrodkowi zdrowia oraz na wzmocnieniu bezpieczeństwa sanitarno-epidemicznego lokalnej społeczności. Oprócz wybudowania i wyposażenia punktu sanitarnego, w ramach przedsięwzięcia zamontowano także dwa systemy fotowoltaiczne dużej mocy w miejscowej klinice oraz w przychodni w przełącznikami solar/prąd umożliwiającymi używanie energii słonecznej w obu instytucjach bez potrzeby czerpania prądu z sieci, nawet do przeprowadzania operacji. W ramach projektu zorganizowano też serię szkoleń nt. higieny i bezpieczeństwa, m.in. w związku z pandemią Covid-19.

W uroczystym otwarciu projektów uczestniczyła miejscowa społeczność, w tym dzieci, nauczyciele i ich rodzice, przedstawiciele władz świeckich i duchownych Tanzanii, w tym Ksiądz Biskup Michael George Mabuga Msonganzila, gość honorowy Generał Major Michael Joseph Isamuhyo, organizator wydarzenia i partner projektów Ksiądz Proboszcz Parafii Kiabakari Wojciech Kościelniak, prezes Fundacji Kiabakari Bożena Koczur oraz przedstawicielka Ambasady RP w Dar es Salaam Katarzyna Sobiecka.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}